Dnes je neděle 25. února 2024., Svátek má Liliana
Počasí dnes 10°C Oblačno

Na Ukrajinu míří prvních 25 miliard ze schváleného balíčku evropské pomoci

Na Ukrajinu míří prvních 25 miliard ze schváleného balíčku evropské pomoci
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na páteční inspekci v přístavu v Oděse | zdroj: Profimedia

Evropská unie poslala Ukrajině jednu miliardu eur (24,6 miliardy Kč) jako finanční příspěvek na řešení dopadů války s Ruskem. Peníze mají podpořit rozpočet Ukrajiny, uvedl dnes ukrajinský premiér Denys Šmyhal. Peníze jsou z dlouhodobé pomoci devět miliard eur schválené minulý měsíc.

První tranše částky v objemu 500 milionů eur je už na účtu ukrajinské centrální banky, zbývající část by tam měla být v úterý.

„Tato jedna miliarda eur je součástí většího balíčku podpory pro Ukrajinu celkem za devět miliard eur. Tyto prostředky pomohou financovat prioritní rozpočtové potřeby,“ uvedl Šmyhal.

Ministři financí EU schválili Ukrajině dlouhodobou půjčku na financování základního chodu státu v polovině července. Evropský blok od únorového začátku ruské invaze poskytl Kyjevu včetně nejnovější částky 2,2 miliardy eur (54,2 miliardy Kč), které slouží k pokrytí nákladů vzniklých v důsledku ruské agrese. Ukrajinská vláda požádala o další pomoc, podle ekonomů jenom na každodenní provoz státu potřebuje až pět miliard eur měsíčně. Peníze jsou součástí souboru pomoci přislíbené vedle EU dalšími zeměmi včetně Spojených států, ale také soukromými dárci. Unie chce v jeho rámci poskytnout dalších osm miliard eur, členské země se však zatím neshodly na jejich uvolnění.

Ukrajina v červenci zvýšila export zemědělských produktů na tři miliony tun

Ukrajina v červenci vyvezla tři miliony tun zemědělských produktů, navzdory tomu, že většinu černomořských přístavů jí blokovali ruští vojáci. Na facebooku to dnes oznámilo ukrajinské sdružení podnikatelů v zemědělském sektoru (UCAB). Proti červnu se export zvýšil o 12 procent, z toho vývoz obilí vzrostl o 21 procent na 1,7 milionu tun.

Z černomořských přístavů Čornomorsk, Oděsa a Pivdennyj umožnila vývoz dohoda o volné plavbě, kterou mezi Ukrajinou a Ruskem dojednala turecká diplomacie za asistence OSN. Zbytek přístavů ale zůstává pod ruskou blokádou.

„Jen v případě plného fungování těchto tří mořských přístavů a plného využití alternativních tras můžeme doufat v objem exportu, který zde byl před začátkem... ruské invaze,“ uvedlo ukrajinské sdružení. Před invazí, která začala 24. února, Ukrajina každý měsíc vyvážela až šest milionů tun obilí.

Z Oděsy dnes ráno vyplula první loď s ukrajinským obilím v rámci dohody uzavřené 22. července mezi Ukrajinou a Tureckem v Istanbulu. Plavidlo směřuje do libanonského přístavu Tripolis a podle sdělení Kyjeva převáží zhruba 26 000 tun kukuřice.

Invaze ruských vojsk na Ukrajinu vedla ke globální krizi na trhu potravin a energií. OSN varovala, že se kvůli tomu ve světě může objevit na více místech hladomor.

Rusko a Ukrajina se před invazí a následnými sankcemi podílely na vývozu pšenice ve světě dohromady skoro třetinou.

Zdroje: