Dnes je středa 8. února 2023., Svátek má Milada
Počasí dnes -8°C Skoro jasno

Dohoda z Istanbulu umožní vývoz obilí z ukrajinských černomořských přístavů

Dohoda z Istanbulu umožní vývoz obilí z ukrajinských černomořských přístavů
Antonio Guterres (vlevo) a Recep Tayyip Erdogan zprostředkovali dohodu umožňující vývoz ukrajinského obilí | zdroj: Profimedia

Zástupci Ruska a Ukrajiny se podepsali pod dohodu zprostředkovanou OSN a Tureckem. Umožnit to má vývoz milionů tun obilí z ukrajinských černomořských přístavů, které jsou nyní zablokované v důsledku ruského útoku proti sousední zemi. Ceremonie v Istanbulu se zúčastnili také generální tajemník OSN António Guterres a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Dohoda má Ukrajině umožnit export okolo 22 milionů tun obilí, které kvůli válce uvázly v přístavech, Rusku pomůže vyvážet jeho zemědělskou produkci a hnojiva na světový trh.

Dlouhou dobu dojednávané řešení otevírá cestu k vývozu obilí ve významném objemu ze tří klíčových ukrajinských přístavů Oděsa, Čornomorsk a Južne do rozvojových zemí, prohlásil Gutteres. Dnešní krok označil za „maják naděje“. Miliony lidí nebudou čelit hladu, zdůraznil Erdogan.

Pro obě znepřátelené strany byl nakonec přijatelným řešením podpis dvou zrcadlových, ale oddělených dokumentů. Jeden podepsal za Kyjev tamní ministr dopravy Oleksandr Kubrakov, druhý za ruskou stranu ministr obrany Sergej Šojgu. Za Turecko v obou případech připojil svůj podpis ministr obrany Hulusi Akar. Při ceremonii v Istanbulu s účastí prezidenta Erdogana a Gutterese, vysílané v přímém přenosu, si Šojgu a Akar po podpisu potřásli pravicí. Jak upozornila agentura Reuters, zástupci Ruska a Ukrajiny si při podpisové ceremonii v Istanbulu k jednomu stolu nesedli.

Dohoda (ZDE) podle listu Ukrajinska pravda počítá s tím, že plnou kontrolu nad přístavy Oděsa, Čornomorsk a Južne si zachová ukrajinská strana. V přístavech nemají být jiné lodi než plavidla určená pro přepravu zemědělských výrobků a potravin. Dokument podle deníku nepočítá s oslabením sankcí proti Rusku ani s tím, že by ukrajinské lodě měly provázet ruská plavidla.

Dohled nad plněním dohody má zajišťovat společné koordinační středisko v Istanbulu, ve kterém bude zastoupena Ukrajina, Rusko, Turecko i OSN. Toto středisko vytvoří inspekční týmy. Jejich inspekcím budou v přístavech stanovených Tureckem podléhat všechny lodě plnící dohodu. Žádné vojenské lodě, letadla nebo drony se nebudou smět přiblížit k námořnímu humanitárnímu koridoru blíže, než stanoví OSN. Dohoda bude platit 120 dnů, pokud jedna ze stran neoznámí, že ji chce ukončit.

Dohoda o vývozu obilí nesmí přinést Ukrajině další rizika, řekl Trudeau

Státy skupiny G7 budou dohlížet na to, aby podepsaná dohoda nepředstavovala pro „Ukrajinu hrozbu nového ruského útoku,“ řekl kanadský premiér Justin Trudeau. Spojené státy hodlají pracovat na tom, aby Rusko dodržovalo závazky, které z dohody plynou, uvedla velvyslankyně USA při OSN Linda Thomasová-Greenfieldová. Ruský ministr obrany Sergej Šojgu po podpisu sliboval, že Moskva dohody nezneužije.

V podobném duchu jako Kanada se vyjádřila i Británie. Londýn se „chce ujistit, že Rusko dodrží své slovo“. Šéf diplomacie EU Josep Borell vyzval k rychlému uvedení dnešní dohody do praxe.

Šojgu dnes ve vysílání ruské státní televize řekl, že „Moskva nezneužije odminování a otevření ukrajinských přístavů“. „Takový závazek jsme udělali,“ řekl ministr obrany země, jejíž ozbrojená agrese vůči Ukrajině trvá už od konce února.

Zdroje: