Dnes je čtvrtek 9. února 2023., Svátek má Apolena
Počasí dnes -8°C Skoro jasno

Traktor táhne ruský tank: Ukrajina slavila státnost, Zelenskyj předpověděl vítězství ve válce

Traktor táhne ruský tank: Ukrajina slavila státnost, Zelenskyj předpověděl vítězství ve válce
Na den státnosti vydala ukrajinská pošta novou známku | zdroj: Profimedia

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v dnešním projevu v parlamentu při příležitosti nově zavedeného Dne ukrajinské státnosti ocenil hrdinství Ukrajinců při obraně vlasti před ruskou agresí. Zároveň předpověděl vítězství ve válce, po které Ukrajinci budou učit druhé národy, jak se bránit.

Ukrajinská pošta k oslavám státnosti přispěla vydáním nové známky (ZDE), zobrazující ukrajinský traktor, který táhne ruský tank. Do prodeje podle médií bylo dáno pět milionů známek, z nichž tři miliony jsou určeny pro vnitrostátní zásilky a dva miliony pro mezinárodní. Zakoupit si lze dva a dva aršíky, aby se zabránilo spekulacím. „Na poštovní známce jsou zachyceny reálné události, které se odehrály v Mykolajivské oblasti a dalších regionech, kde neozbrojení ukrajinští rolníci odvlékali ruskou vojenskou techniku, a pomáhali tak ozbrojeným silám v boji za vítězství,“ uvedla pošta v tiskové zprávě.

„Jsme občané nejsilnějšího státu na světě, státu bojujícího ve válce, státu, který se reformuje, a státu, který se postaral o nejmocnější sjednocení demokracií světa, státu, který 155. den totální ruské války proti nám dokáže slavit svůj svátek, Den ukrajinské státnosti,“ řekl prezident Zelenskyj podle serveru RBK-Ukrajina. Hodnoty svobodného světa díky Ukrajincům nezůstávají jen slovním obratem a Ukrajinci se skutečně postavili na obranu civilizace, dodal. Zelenskyj prohlásil, že ukrajinský boj nebude jen legendou o hrdinném odporu, ale že Ukrajina se stane státem vítězů.

„Ne tři sta Sparťanů (padlých u Thermopyl), jejichž hrdinství opěvují knihy, divadelní hry a filmy, ale mnohamilionový hrdinský národ si zaslouží život, vítězství a bude učit druhé, jak se bránit. Nebudou na nás vzpomínat jako na ty, co se snažili, ale jako na ty, kteří náš stát uchránili, upevnili a předali dětem, aby ho předaly svým dětem. To uděláme my, občané Ukrajiny,“ zdůraznil prezident, na jehož popud byl Den státnosti vyhlášen jako připomínka rozkvětu státnosti na Kyjevské Rusi.

O podobě nové známky rozhodli Ukrajinci hlasováním. Do ankety se zapojilo téměř 834 000 lidí. Pro verzi připomínající záběry ukrajinských traktorů odtahujících ruské tanky nebo jinou těžkou techniku, které se objevily na sociálních sítích hned v prvních dnech invaze, jich podle ukrajinské pošty hlasovalo přes 340 000. Známka nese název: „Dobrý večer, jsme z Ukrajiny“.

Ukrajinská pošta v souvislosti s ruskou vojenskou agresí už dříve vydala známku (ZDE) na počest obránců Hadího ostrova, kteří na začátku ruské invaze nevybíravými slovy vzkázali ruské válečné lodi, že se nehodlají vzdát. Je na ní vyobrazen ukrajinský voják na břehu ukazující ruku se zdviženým prostředníkem ruskému vojenskému plavidlu na moři. Nazvaná je podle slavného výroku: „Ruská válečná lodi, jdi do pr*ele“. Na Ukrajině známka vyvolala obrovský rozruch a poptávku, lidé na ni stáli dlouhé fronty několik hodin před zahájením prodeje, připomněl portál RBK-Ukrajina. 

Ukrajinský parlament schválil zákon o výhodách Polákům jako dík za pomoc

Jako poděkování za pomoc v době války Ukrajina udělila zvláštní práva polským občanům. Příslušný zákon dnes definitivně přijal ukrajinský parlament. Zákon předpokládá, že polští občané spolu s manželkami (či manžely) a dětmi mohou zůstat na Ukrajině až 18 měsíců. Během pobytu mají právo se nechat zaměstnat či podnikat, a to bez zvláštního pracovního povolení pro cizince. Na roveň Ukrajincům budou postaveni i při studiu, poskytování lékařské péče či sociální pomoci, uvedla agentura Ukrinform s odvoláním na předsedkyni vládní strany Sluha národa.

Udělení těchto výhod je vnímáno jako poděkování za přijetí ukrajinských válečných uprchlíků, kterým Polsko rovněž udělilo zvláštní práva.

Polsko patří mezi největší spojence Ukrajiny v její nynější obraně proti ruské invazi, Varšava tvrdí, že Ukrajinci bojují i v zájmu Polska. Od zahájení ruského útoku 24. února našly v Polsku útočiště miliony ukrajinských uprchlíků. Varšava poskytuje Kyjevu politickou podporu, zbraně i trasy pro vývoz ukrajinského obilí.

Návrh zákona předložil poslancům prezident Volodymyr Zelenskyj 11. července, tedy v den, kdy si Polsko připomíná oběti volyňských masakrů, spáchaných ukrajinskými nacionalisty za druhé světové války.

Odhaduje se, že se v Polsku usadilo 1,5 milionu až dva miliony ukrajinských uprchlíků z celkového počtu více než pěti milionů lidí, kteří po ruském útoku na Ukrajinu 24. února překročili hranice sousedního státu. Mezitím více než tři miliony lidí podle údajů polské pohraniční stráže zase odcestovaly na Ukrajinu.

Ukrajinská média dnes informovala také o rozhodnutí turecké zbrojovky Baykar darovat ukrajinské armádě dron Bayraktar TB2, na který se v uplynulých dnech ve veřejné sbírce složily tisíce Poláků. Vybrané peníze pomůžou ukrajinským charitativním organizacím. 

Zdroje: