Dnes je sobota 4. února 2023., Svátek má Jarmila
Počasí dnes -2°C Sněhové přeháňky

Na Ukrajině pomáhá i Český červený kříž, posílá sem zdravotnické potřeby

Na Ukrajině pomáhá i Český červený kříž, posílá sem zdravotnické potřeby
Za necelých osm týdnů od začátku ruské invaze poskytl Český červený kříž (ČČK) Ukrajině 80 tun materiálu (Ilustrační foto) | zdroj: Profimedia

Český červený kříž pomáhá na Ukrajině, posílá sem léky, zdravotnické potřeby i sanitky a podporuje také ukrajinský hasičský sbor.

Za necelých osm týdnů od začátku ruské invaze poskytl Český červený kříž (ČČK) Ukrajině 80 tun materiálu. Kromě léků, sad pro ošetřování zraněných nebo zdravotnických stanů poslal také tři desítky sanitek a zdravotnických vozidel. Nově se zaměřuje i na pomoc ukrajinskému hasičskému sboru, uvedl v tiskové zprávě prezident ČČK Marek Jukl.

Český červený kříž dosud vyslal na Ukrajinu 17 humanitárních misí. „Těžištěm naší pomoci je posilování dostupnosti zdravotní péče na Ukrajině,“ uvedl Jukl. Partnerem ČČK na Ukrajině je obdobná místní organizace, která poskytuje péči všem raněným a nemocným bez ohledu na jejich národnost.

Ošetřovat raněné a nemocné pomáhají na Ukrajině dodávky zdravotnického materiálu z Česka, sestavené přesně podle místní požadavků.

ČČK posílá na Ukrajinu například sety pro léčbu popálenin, transfúzní sady, zevní fixátory, různé zdravotnické přístroje a v neposlední řadě také léky. Ukrajinské zdravotnické týmy vybavil i stany, vakuovými nosítky, satelitními telefony nebo ochrannými přilbami a vestami.

Kromě zdravotní péče se ČČK rozhodl podpořit také ukrajinský hasičský sbor, plnící v době války úkoly civilní obrany. To kromě hašení požárů obnáší vyprošťování nebo zajišťování úkrytů. ČČK ve čtvrtek předal ukrajinským hasičům pět tun materiálu v hodnotě 11,5 milionu korun. Zásilka obsahovala zásahové komplety, hasičské přilby, rukavice či boty.

Pomoc Ukrajině financuje ČČK z více zdrojů, mimo jiné z veřejné sbírky. Od veřejnosti se mu dosud podařilo pro tyto účely vybrat přes 230 milionů korun.

Sbírky na podporu Ukrajině vypsaly po začátku ruské invaze i další humanitární organizace, jako jsou Charita ČR, Adra nebo Člověk v tísni. Češi zatím poslali na pomoc přibližně 3,5 miliardy korun, z toho jednu miliardu korun poslali na účet ukrajinské ambasády v Praze, určený pro nákup zbraní.

Zdroje: