Na letišti začali prohlížet kufry. Dejte si pozor na zámek

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 15. 5. 2017 11:44) - Aktuality autor: šar

Pražské letiště v pondělí zpřísnilo bezpečnostní opatření. Pracovníci letiště nově začínají kontrolovat přítomnost stop po výbušninách v namátkou vybraných zavazadlech cestujících. Pasažéry letiště vyzvalo, aby používali zámky, které může bezpečnostní obsluha otevřít bez poškození.

Na letišti teď pasažéry zkontrolují doslova detailně. Obsluha bude hledat stopy výbušnin v zavazadlech

Na letišti teď pasažéry zkontrolují doslova detailně. Obsluha bude hledat stopy výbušnin v zavazadlech,zdroj: Profimedia.cz

Toto opatření je běžné například na letištích v USA nebo sousedním Německu. 

Vybrané zavazadlo bezpečnostní pracovník otevře, získá stěrem z jeho obsahu kontrolní vzorek a v detektoru prověří možnou kontaminaci výbušným materiálem. Celý proces se uskuteční na specializovaném pracovišti pod stálým dohledem kamer. Cestujících se tento postup nijak nedotkne, během samotné kontroly nebudou přítomni a o jejím provedení se dozvědí podle pásky s upozorněním, kterou bude zapečetěno.

Denně v průměru pražské letiště odbaví 20 tisíc zavazadel, během letních měsíců zhruba dvojnásobek. Zavazadel kontrolovaných na přítomnost výbušnin bude jen malá část v řádech promile.

Aby bylo možné předejít poškození zavazadel nebo zámků, doporučilo letiště používat certifikované takzvané TSA zámky, které jsou označeny znakem červeného diamantu. Tyto zámky mohou pracovníci ostrahy odemknout speciálním klíčem bez toho, aby je jakkoliv poškodili.

Provoz letiště nové opatření nijak nezkomplikovalo, řekla k počátcích kontrol v pondělí dopoledne mluvčí letiště Marika Janoušková. 

Za poškozený zámek dostanete náhradu 

Ostraha letiště zatím během pondělního rána prozkoumala dvě vytipovaná zavazadla, která byla v pořádku.

"Obě prověřovaná zavazadla naštěstí nebyla při kontrole nijak poškozena," uvedla mluvčí. Pokud ale budou zavazadla při kontrole výbušnin poškozena, má jejich majitel právo požadovat po letišti náhradu.

"Tento postup není přitom obvyklý, konkrétně třeba americká letiště berou za důvod poškození nedodržení pravidel cestujícím a škoda se neproplácí," upozornila Janoušková.

Cestující letící z Prahy se o rozsahu případného poškození zavazadla dozví z přiloženého protokolu o kontrole, kde také najde informace k reklamačnímu postupu a kam se obrátit v případě dotazů. Obecně platí, že má poškození zavazadla reklamovat na oddělení reklamací v cílové destinaci. Reklamační žádost ale může být podána i zpětně do sedmi dnů prostřednictvím formuláře leteckému dopravci. Tyto dokumenty jsou umístěné na internetových stránkách konkrétních dopravců.

Kontrolované zavazadlo cestující pozná nejen podle přiloženého dokladu o kontrole, ale i podle toho, že je zabezpečeno fólií a páskou s nápisem "Security checked" a s logem Letiště Praha, uvedlo letiště. Pokud bylo zavazadlo při kontrole závažně poškozeno, najde v něm cestující stahovací popruhy, aby jej bylo možné nadále využívat během pobytu v cílové destinaci.

Celý proces se uskuteční na specializovaném pracovišti pod stálým dohledem kamer. Záznam bude letiště po nezbytnou dobu uchovávat jako důkaz, že se ze zavazadel během kontroly nic neztratilo, dodala mluvčí.

Tagy: domácí letecká doprava letiště Václava Havla turistika a cestovní ruch terorismus a násilí

Zdroje: ČTK