Dnes je úterý 24. května 2022., Svátek má Jana
Počasí dnes 13°C Bouřky

Ministerstvo zdravotnictví zvedne limit hluku o pět decibelů

Ministerstvo zdravotnictví zvedne limit hluku o pět decibelů
zdroj: tisková zpráva

Ministerstvo zdravotnictví hodlá povolit vyšší limit hluku na hlavních silnicích o pět decibelů. Uvedl to deník E15.

Vládní nařízení z roku 2006 stanoví maximum pro venkovní hluk z hlavních silnic na 60 decibelů ve dne a 50 v noci. Ministerstvo počítá se zvýšením obou hodnot o pět decibelů.

"Na základě nové vyhlášky bude možné pro silnice první třídy, silnice pro motorová vozidla, dálnice a místní komunikace ve výjimečných případech zvýšit hlukové limity," řekl pro E15  zdroj, jenž si nepřál být jmenován.

Světová zdravotnická organizace přitom ve své nejnovější studii z loňského roku považuje za zdraví nebezpečné už hodnoty nad 42 decibelů, 55 a více decibelů pak pokládá za nebezpečné pro zdravý spánek. Také trend v Evropské unii, k němuž vyzvala Evropská komise, je přitom opačný: snížit úroveň rušivého vlivu na minimum a chránit zdraví občanů.

Podle deníku stojí za iniciativou jak snaha státu prodloužit provoz na starých komunikacích, tak zájem vyhnout se budování nákladných protihlukových bariér.

Návrh ministerstva je nyní ve vnitřním připomínkovém řízení, kdy se k němu vyjadřují například Krajské hygienické stanice. Řízení by mělo být uzavřeno tento pátek.

Deník E15 připomíná, že úprava limitů vyhovuje především ministerstvu dopravy (MPO) a jeho státní příspěvkové organizaci Ředitelství silnic a dálnic, které zabezpečuje výstavby a modernizace dálnic a silnic I. třídy. MPO ale přímou spojitost odmítá.

www.parlamentnilisty.cz