Dnes je pátek 27. ledna 2023., Svátek má Ingrid
Počasí dnes -3°C Zataženo

Komentář: Miliardář hledá prezidenta. Nedopadne nová Janečkova hra jako Pozitivní evoluce?

Komentář: Miliardář hledá prezidenta. Nedopadne nová Janečkova hra jako Pozitivní evoluce?
Milionář v kanceláři | zdroj: Oficiální web Karla Janečka

O Vánocích, přesněji 21. prosince, by měla začít nová celonárodní hra Prezident 21. Za tímto projektem stojí známý matematik a miliardář Karel Janeček, který proslul matematickými inovativními přístupy k politice, ovšem také bombastickými kampaněmi s ne příliš viditelným výsledkem.

O Karlovi Janečkovi nebylo dlouho slyšet. Charismatický boháč se objevoval častěji v médiích naposledy před dvěma lety v souvislosti se svou kampaní Pozitivní evoluce. Boj proti "zlojedům" a celková změna politického systému skončila u velké roadshow, která sice nadchla tisíce lidí, ale nakonec odumřela bez jakéhokoliv efektu. Když se navíc Janeček neprozřetelně spojil s Žitem neboli Danielem Landou (toho času ve zjevném pomatení smyslů), byl s evolucí konec.

Pak se Janeček pustil do nového projektu, který nazval Demokracie 2.1, což je de facto přetavení části myšlenek z Pozitivní evoluce do konkrétního volebního modelu spočívajícího v tom, že volič má nikoli jeden, ale hned tři hlasy - dva kladné a jeden negativní. Může tedy dvě strany podpořit (nebo jednu dvěma hlasy) a jednu odmítnout.

Mediální pozornost vzbudil fakt, že tato metoda byla testována v New Yorku a v Říčanech u Prahy. V obou případech se takto rozhodovalo o tom, kam poputují městské peníze (v případě New Yorku to bylo 25 milionů dolarů).

Zdá se, že tento model je nejen funkční, ale i velmi zábavný. Z nudného hlasování, kdy člověk vhodí do urny jeden papírek, se najednou stává div ne strategická hra. Když lze někomu pomoct a zároveň někomu jinému uškodit, to vnáší do politického chování občanů zcela nové prvky.

Jaké by byly výsledky parlamentních voleb za použití tohoto systému se dá těžko odhadnout, ale byly by každopádně zcela odlišné od těch současných. V každém případě lze předpokládat, že účast by byla mnohem vyšší. Hlas voličů by měl větší váhu, rozhodovací prostor by se mnohonásobně zvětšil. Zároveň je dost nepravděpodobné, že by se tento model zavedl například u parlamentních voleb. Do takové nejistoty politici nepůjdou.

Prezidentské volby jako hra

Dalším počinem Janečka je zmíněná celonárodní hra Prezident 21. Není toho o ní známo mnoho, Janeček chce hru nejprve oficiálně představit, ale už teď se ví, že bude spočívat opět v modelu, kdy lidé budou hlasovat pro kandidáty.

Ovšem budou moci své hlasy v průběhu času odebírat a přidávat je někomu jinému podle toho, jak se budou měnit jejich preference. Hra potrvá zřejmě minimálně rok, takže možností na změnu bude spousta. Samozřejmě je potřeba si počkat na detaily, možná se Janeček vytasí ještě s dalšími zásadními prvky hry.

I když se na Janečkově metodě dají najít mouchy, jeho model se zdá být zajímavější než upachtěné elitářské hledání prezidenta od platformy Kroměřížská výzva, která je nyní ve fázi, kdy chce od veřejnosti jeden milion korun, který by pak věnovala jejich vítěznému kandidátovi na kampaň. Zatím s výběrem peněz není příliš úspěšná, ale třeba se nakonec potřebná suma vybere, kdo ví?

Miliardář Janeček do toho investuje vlastní peníze a nabízí lidem politiku a hru v jednom. Přesně to je na jeho projektech zajímavé. Z voleb či různých internetových hlasování dělá zábavu. Na stejný princip sází Andrej Babiš se svou účtenkovou loterií.

Lidem se musí nabídnout hra, možnost něco vyhrát nebo aspoň se na něčem účastnit. Krize demokracie souvisí mimo jiné s tím, že lidem samotná volba nepřipadá jako dostatečná participace na politickém rozhodování. Proto jsou lidé v době voleb doma nebo jezdí na chalupy.

Aplikování herních principů a zvýšení manévrovacích možností pro voliče může být dobrou cestou, jak volby zatraktivnit a zvýšit volební účast. A je to i dobrý způsob, jak si nanečisto vybrat prezidentského kandidáta. Bude velmi zajímavé sledovat, koho lidé ve hře vyberou a jak se budou hlasy v průběhu času přelévat.

Janeček má potenciál nabídnout revoluci ve volebních mechanismech. Snad to neskončí jako jeho Pozitivní evoluce, byla by to škoda.

Zdroje:
Vlastní