Dnes je pátek 1. března 2024., Svátek má Bedřich
Počasí dnes 11°C Občasný déšť

Michalik nebude ministrem průmyslu. Nechce, aby se dění řešilo jako střet zájmů Babiše

Michalik nebude ministrem průmyslu. Nechce, aby se dění řešilo jako střet zájmů Babiše
Michalik řekl, že měl velkou podporu kolegů ve STAN, kteří si nepřáli, aby se kandidatury vzdal. „Nicméně se domnívám, že jsme ve velmi citlivé povolební situaci, kdy s novou vládou je spojovaná velká naděje na změnu,“ řekl | zdroj: Yan Renelt / MAFRA / Profimedia

Místopředseda STAN Věslav Michalik se nebude ucházet o post ministra průmyslu a obchodu v nové vládě 

Kandidát na premiéra a předseda ODS Petr Fiala poděkoval místopředsedovi Starostů a nezávislých (STAN) Věslavu Michalikovi za odpovědný přístup poté, co oznámil, že se nebude ucházet o post ministra průmyslu a obchodu v nové vládě Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN. Předseda STAN Vít Rakušan podle šéfa občanských demokratů přijde co nejdříve s odpovídajícím návrhem kandidáta. Fiala to uvedl na twitteru. Předseda Pirátů Ivan Bartoš ČTK napsal, že o novém kandidátovi bude koalice Pirátů se STAN jednat. Michalikův postup mají Piráti za jediný správný.

Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) má podle předsedy Víta Rakušana několik kandidátů, kteří by se mohli ujmout funkce ministra průmyslu a obchodu. Novou nominaci musí schválit celostátní výbor hnutí, řekl dnes novinářům. Byl by rád, kdyby stranický orgán rozhodl v řádu hodin, nejdéle dnů. Starostové podle něj udělají vše pro to, aby změna kandidáta nebrzdila vznik vlády.

„Nechci, aby se to přirovnávalo k dění okolo Babiše.“

Michalik dnes novinářům řekl, že jeho dřívější podnikání na Kypru bylo v souladu se zákonem a našel i řešení potenciálního střetu zájmů. Nechce ale zatěžovat nový kabinet tím, že se bude řešit jeho podnikání a situace bude v médiích přirovnávána k dění kolem premiéra v demisi Andreje Babiše.

Michalikovo rozhodnutí šéfa hnutí STAN Rakušana lidsky velmi mrzí. Váží si ho ale za to, že se postavil situaci čelem, poznamenal na twitteru. Uvedl, že rozumí tomu, že informace v médiích rozladily mnohé příznivce STAN, Michalikovu vysvětlení ale věří.

STAN podle Rakušana ztrácí vynikajícího a pracovitého kolegu ve vládě. „Na druhou stranu chápu, co od nás chtějí naši voliči – změnu. A ta se nezakládá jen na faktech, ale i atmosféře. Na pocitu, že se věci v České republice budou vyvíjet jinak. Že už lidé nebudou muset mít pochybnosti,“ uvedl. Hnutí k tomu podle něj chce přispět.

Michalik uvedl, že jeho rodina měla společnost na Kypru od roku 2002, její činnost ukončila v roce 2017. „Nedělo se tam nic nelegálního,“ uvedl. Potenciální střet zájmů kvůli třetinovému podílu ve fondu, který vlastní solární elektrárny, by se podle něj dal vyřešit prodejem elektráren. Nakonec však dospěl k závěru, že je důležitější STAN a obraz budoucí vlády.

„Nová vláda musí jít příkladem.“

Deník N v pondělí uvedl, že někdejší Michalikova firma si v minulosti půjčila přes kyperskou firmu Lowfield Investments nejméně 4,6 milionu eur (v přepočtu podle aktuálního kurzu přibližně 117 milionů Kč). Michalik dnes řekl, že jeho rodina měla na Kypru investiční společnost, která se zabývala investováním do akcií. Vše podle něj probíhalo v souladu se zákonem. Původní vklad řádně vydělal a zdanil v ČR, uvedl.

Piráti Michalikův postup považují za jediný správný. Nová vláda podle Bartoše musí jít příkladem a mít čistý štít, občané by neměli mít pochybnosti o kvalitách a hodnověrnosti jejích členů. „Přesto je nutné za STAN celou situaci kolem podnikání pana Michalika a financování tohoto podnikání ještě veřejnosti objasnit a rozptýlit případné pochybnosti, což stále probíhá,“ uvedl. „O novém kandidátovi budeme v rámci koalice samozřejmě jednat,“ dodal pirátský předseda.

„Věslav Michalik nezačal hovořit o kampani, účelovce a honu médií na jeho osobu. Přistoupil k celé záležitosti odpovědně. Děkuji mu za to. Slibovali jsme změnu politického stylu a podle toho jednáme,“ konstatovala předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Také lidovecký šéf Marian Jurečka ocenil, že se Michalik k situaci postavil čelem. „V posledních letech bohužel nebylo běžné bez výmluv vyvodit osobní odpovědnost. Je to jasný signál, že s nápravou politické kultury u nás to myslíme opravdu vážně a své sliby plníme,“ poznamenal.

Rozhodnutí dál usilovat o funkci ministra průmyslu by podle Michalika přineslo v příštích týdnech pokračování mediální diskuse a mohlo by vyvolávat zdání, že se nic nezměnilo oproti končící Babišově vládě. Střetem zájmu premiéra v demisi se dlouhodobě zabývají české úřady i orgány EU. Podle auditní zprávy Evropské komise je Babiš ve střetu zájmů, neboť ovládá holding Agrofert i po vložení do svěřenských fondů a zároveň se podílí na rozhodování o rozdělování dotací EU. Babiš to popírá.

Zdroje: