Mají vizáž modelů, dělají však jednu z nejhorších prací světa

MAGAZÍN - Magazín autor: Šárka Novotná

Vypadají jak chlápci z přehlídkových mol. Ke svalům však nepřišli při sportu ani v posilovně ale těžkou prací. 

Těžaři mají nesmírně těžkou práci - a skvělou fyzičku.

Těžaři mají nesmírně těžkou práci - a skvělou fyzičku., zdroj: Profimedia.cz

Těžba písku v Kamerunu je neskutečná dřina a jedna z nejnebezpečnějších prací na světě. Těžaři se totiž v řece Wouri potápí až do hloubky sedmi metrů, silnému proudu navzdory. Urostlí muži nepracují pro žádnou společnost, ale na vlastní pěst. 

Australský fotograf Hugh Brown zachytil proces, který těžaři pravidelně podstupují. Odvážně skáčou do vody, absolvují náročný hluboký ponor a řehole je i doprava písku nad hladinu. Těžaři vynesou až 15 kilogramů písku na jeden zátah a během šichty zažijí desítky takových cest. 

ČTĚTE TAKÉ: 

Brown přitom upozorňuje, že pokaždé, když se vynoří, mají tito muži velké štěstí. Tato práce si totiž každý rok vybírá své oběti na životech. A to i mezi těmi, kteří jsou považováni za silné muže a velice dobré plavce. Těžaře totiž denní práce někdy tak vyčerpá, že už v závěru nemají ani sílu plavat.

Jiní utonulí zas špatně odhadli, kde se nachází loď a ztratili vědomí, poté co se o ni udeřili, obzvlášť nebezpečná je pak těžba v noci. Pracovníci také trpí krvácením z nosu, očí a uší, kvůli častému pobytu ve velké hloubce. 

Cena za vytěžený písek je tak velice vysoká. 

 

Tagy: tezba Afrika zahraničí Kamerun zajímavosti a kuriozity

Zdroje: Profimedia.cz,Daily Mail