Dnes je sobota 21. června 2025., Svátek má Alois
Počasí dnes 8°C Polojasno

Lékaři upozornili úřady na 67 nelegálních poskytovatelů estetické medicíny

6. 6. 2025 – 18:32 | Zpravodajství | Jasmína Krásná

Lékaři upozornili úřady na 67 nelegálních poskytovatelů estetické medicíny
zdroj: Profimedia

Odborná společnost lékařů zaměřujících se na estetickou medicínu od loňského roku úřady upozornila na 67 nelegálních poskytovatelů zákroků, jako jsou třeba injekční aplikace výplní z botulotoxinu nebo kyseliny hyaluronové.

Často se jednalo o kosmetičky či vizážistky z ciziny. Novinářům to dnes řekl předseda Společnosti estetické a laserové medicíny Roman Šmucler. Při neodborném zacházejí podle něj častěji hrozí zdravotní následky včetně odumření tkáně, cévní mozkové příhody či oslepnutí.

"Narůstá počet nelegálních aplikací výplní. Často je prováděné v salonech bez jakéhokoliv dozoru," řekl Šmucler. Společnost podle něj v takovém případě podává podněty na krajskou hygienickou stanici, živnostenský úřad, Českou obchodní inspekci a Státní ústav pro kontrolu léčiv. "Nejčastějšími klientkami jsou ženy ve věku 18 až 35 let, které touží po nafouknutém horním rtu za co nejnižší cenu," dodal Šmucler.

Mezi nejčastější výkony nechirurgické estetické medicíny patří aplikace botulotoxinu nebo kyseliny hyaluronové pod kůži, laserové depilace nebo vypínání kůže. Podle Šmuclerova dřívějšího vyjádření se komplikace vyskytují zhruba u půl procenta estetických zákroků, kterých jsou ale v Česku podle jeho odhadů tisíce každý den. U nekvalifikovaných pracovníků jsou podle něj až dvakrát častější.

V Praze Šmucler loni na podzim odhadl podíl nelegálních pracovišť asi na deset procent. Protiprávní je podle něj například poskytování péče, která patří podle zákona do rukou lékařů, laiky bez oprávnění nebo volný prodej injekcí, které se používají k obličejovým výplním. Jedná se o zdravotnické prostředky, jejichž používání je regulované.

Často podle něj chybí v místě poskytování péče údaje o provozovateli nebo se používá název "klinika". Ten může podle českého zdravotnického práva nést jenom společné pracoviště fakultní nemocnice a lékařské fakulty, které se kromě zdravotní péče věnuje i výuce.

Lékaři, kteří za své zákroky mají na rozdíl od nelegálních poskytovatelů odpovědnost, mají podle Šmuclera často obavy přijímat pacienty, kteří už jsou nějakým zásahem laika poškození. Může jít o různé jizvy, přerušení cévního zásobení vedoucí k odumření tkáně, ale také oslepnutí, pokud se látka z výplně dostane do cévy, která vyživuje oko.

"Naštěstí zatím nemáme ověřený případ v České republice, ale v Evropě jich je už hodně," doplnil. Odborná společnost proto podle něj pro lékaře vydala návod, jak takové poškození léčit, a s fakultními nemocnicemi jedná o vytvoření pracoviště, které by se na léčbu poškození neodbornými estetickými zásahy specializovalo.

Lékařka Monika Kavková varovala také před přehnanými aplikacemi kyseliny hyaluronové. “Dlouho se předpokládalo, že kyselina hyaluronová se z těla zcela odbourává. Dnes víme, že tomu tak není. Kyselina v těle přetrvává, váže vodu a může vytvářet deformity známé jako takzvaný pillow face (polštářový obličej). Nadměrná aplikace a vrstvení může vést k blokádě lymfatického systému," vysvětlila.

Pillow face neboli přeplnění tváří a dalších částí obličeje výplněmi vzniká nejčastěji v místě kořene nosu, kolem očí nebo rtů. Ovlivnit může i pohyblivost tváře. Jako příklad přehnaných aplikací výplní uvedla současný vzhled americké zpěvačky Madonny. Zbytky po předchozích výplních mohou na místě zůstávat až 12 let, někdy je tak nutné je před aplikací dalších podle Kavkové rozpustit. Prevencí je podle ní správná znalost anatomie.

Předchozí článek

Lucie (43): Tehdy jsem ji nenáviděla, dnes bych dala cokoliv, abych to změnila

Následující článek

Agáta Hanychová a radost z neštěstí: Vysmála se Prachařovi

Nejnovější články