Dnes je sobota 28. ledna 2023., Svátek má Otýlie
Počasí dnes -4°C Zataženo

Aktualizováno: Kvůli prezidentovým výrokům se ve čtvrtek sejde sněmovní komise pro BIS

Aktualizováno: Kvůli prezidentovým výrokům se ve čtvrtek sejde sněmovní komise pro BIS
Zeman v neděli v rozhovoru pro Blesk.cz řekl, že Koudelka nařídil před několika lety odposlechy lidí z jeho nejbližšího okolí včetně ekonomického poradce Martina Nejedlého | zdroj: Tomáš Krist / MAFRA / Profimedia

Sněmovní komise pro kontrolu Bezpečnostní informační služby (BIS) se kvůli nedělním výrokům prezidenta Miloše Zemana na adresu civilní kontrarozvědky sejde ve čtvrtek.

(AKTUALIZOVÁNO, 16:36) Člen komise Robert Králíček řekl ČTK, že si chce vyslechnout verzi pozvaných zástupců BIS. Očekává, že by na jednání mohly být k dispozici relevantní podklady, které by poslance o kauze informovaly. Poznamenal, že informace má pouze z médií. Nedělní Zemanovo vyjádření vnímá jako jeho osobní výroky. „To jsou výroky pana prezidenta, který dlouhodobě kritizuje BIS i pana Koudelku. A vzhledem k tomu, že ta obvinění, že BIS někoho sledovala, padla v médiích, ale nebyla zaslána naší komisi nebo dalším orgánům, tak to beru spíš jako konzistentní vyjádření pana prezidenta proti BIS,“ dodal.

Další člen komise Marek Benda ČTK sdělil, že se možná bude ptát na to, zda byl odposloucháván některý ústavní činitel. Což ovšem není neformální poradce prezidenta republiky, podotkl. „Já už jsem zvyklý, že prezident jednou za čas vystoupí a zaútočí na BIS,“ uvedl. Nehodlá se tomu věnovat víc než volební kampani, dodal.

Poslanec Pirátů Lukáš Kolářík bude chtít vědět, zda jsou Zemanovy informace pravdivé, a pokud ano, zda byl odposlech jeho okolí povolen podle zákona a byly naplněny všechny podmínky. Bude také chtít vědět, jaké v takovém případě hrozí riziko pro ČR. Bude ho také zajímat, jak se tato informace dostala z BIS k prezidentovi a jestli se to může dít i v jiných případech. „V momentě, kdy odposlouchávaní vědí, že jsou odposloucháváni, tak je to odposlouchávání k ničemu,“ dodal.

(11:23, původní zpráva) Předseda komise Pavel Bělobrádek dnes na dotaz ČTK potvrdil, že přijde i ředitel BIS Michal Koudelka. „Chceme znát pozici ředitele služby,“ řekl Bělobrádek. Předpokládá, že poslancům může Koudelka na uzavřeném jednání říct víc, než může říct do médií.

Zeman v neděli v rozhovoru pro Blesk.cz řekl, že Koudelka nařídil před několika lety odposlechy lidí z jeho nejbližšího okolí včetně ekonomického poradce Martina Nejedlého. Prezident uvedl, že vzhledem k tomu, že sám nemá mobilní ani pevný telefon, týkají se odposlechy i jeho.

„Stanovisko této služby bylo, že vždy postupuje podle zákona, čemuž rozumím, nicméně myslím, že stojí za to, aby si komise vyslechla názor ředitele trochu podrobnější,“ řekl Bělobrádek. Podotkl, že na rozdíl od orgánu pro kontrolu tajných služeb, který už je několik let ukotven v zákoně, ale není naplněn, nemůže komise vstupovat do živých svazků.

BIS v nedělní reakci uvedla, že postupuje vždy podle zákona a že konkrétní Zemanovy výroky komentovat nebude. Prezident navíc řekl, že kvůli záležitosti kontaktoval premiéra Andreje Babiše, který mu posléze sdělil, že odposlechy zastavil. „Ale nebyla to pravda, z útrob BIS jsem se opět dozvěděl, že odposlechy pokračují,“ uvedl Zeman.

Prezident prohlásil, že informace se rozhodl zveřejnit, protože Koudelka neskončil v polovině srpna v čele kontrarozvědky, ale vláda ho pověřila dalším vedením služby do doby, než bude jmenován nový ředitel.

Babiš zdůraznil, že on ani vláda nemají žádnou kompetenci k povolování a zastavování odposlechů. Nemá informace o tom, koho BIS odposlouchává, a zásadně odmítl, že by se kdykoliv zajímal o to, koho se odposlechy týkají.

Zdroje: