Dnes je pátek 27. ledna 2023., Svátek má Ingrid
Počasí dnes -3°C Zataženo

Aktualizováno: Jednání o řediteli BIS: Vláda pověřila Koudelku vedením od 16. srpna do jmenování nového šéfa

Aktualizováno: Jednání o řediteli BIS: Vláda pověřila Koudelku vedením od 16. srpna do jmenování nového šéfa
Vláda pověřila nynějšího šéfa BIS Michala Koudelku zastupováním na pozici ředitele civilní kontrarozvědky od 16. srpna do doby jmenování nového šéfa | zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Od 16. srpna do jmenování nového ředitele povede BIS nynější šéf Michal Koudelka. Dnes se na tom shodla vláda.

(AKTUALIZOVÁNO, 15:29) Vláda dnes pověřila nynějšího šéfa Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelku zastupováním na pozici ředitele civilní kontrarozvědky od 16. srpna do doby jmenování nového šéfa. Novinářům to po krátkém mimořádném zasedání kabinetu řekl premiér Andrej Babiš. Výběr nového ředitele BIS bude podle něj náležet vládě, který vzejde z říjnových sněmovních voleb. Koudelkovi končí funkční období v polovině srpna.

„Myslíme, že taková důležitá funkce má být rozhodnuta novou vládou, která získá důvěru občanů a Sněmovny,“ uvedl Babiš. Na jednání kabinetu podle něj vystoupil pouze vicepremiér Jan Hamáček. „Informoval členy vlády, že jsem to s ním konzultoval, že s postupem souhlasí. Vláda hlasovala, nikdo nebyl proti, nikdo se nezdržel,“ dodal premiér.

(11:21, původní zpráva) Premiér Andrej Babiš chce nechat rozhodnutí o novém řediteli Bezpečnostní informační služby (BIS) na příštím kabinetu, který vzejde z říjnových sněmovních voleb. Po dnešním společném jednání to potvrdil vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček. Civilní kontrarozvědka podle šéfa sociálních demokratů případné přechodné období zvládne. Vláda dnes v 15 hodin projedná Babišův návrh řešení, podle Hamáčka videokonferenčně.

Babiš médiím o víkendu řekl, že o šéfovi BIS by měla rozhodnout nová vláda. Minulý týden po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem přitom nastínil dvě možnosti. Podle jedné z nich by zpravodajskou službu dál vedl Michal Koudelka, kterému končí v polovině srpna funkční období.

Druhá varianta předpokládá, že by Koudelkova nástupce vybral až nový kabinet. V takovém případě by měl BIS v mezidobí vést Koudelkův zástupce Jan Pavlíček.

„Pan premiér dnes na vládě představí svůj návrh postupu a vláda ho v 15 hodin projedná,“ řekl Hamáček. „Pokud pan premiér preferuje řešení nechat rozhodnutí na příští vládě, tak je to plně v jeho rukou,“ doplnil.

Vicepremiér je s fungováním BIS spokojen. „Můj názor je stále stejný, já jsem vůči fungování BIS neměl žádné výhrady. Nicméně ve chvíli, kdy pan premiér se rozhodl to nechat na příští vládu, tak to je jeho kompetence a mně nezbývá, než to respektovat,“ doplnil Hamáček.

Hamáček je přesvědčen, že civilní kontrarozvědka funguje profesionálně a zcela jistě zvládne i případné přechodné období.

Podle zákona o zpravodajských službách jmenuje ředitele BIS vláda po projednání ve sněmovním bezpečnostním výboru. Kvůli záležitosti se v Česku rozhořela politická debata. Opoziční koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09), která stejně jako další koalice Pirátů a STAN Koudelku podporuje, podnítila kvůli nynější situaci svolání mimořádné schůze dolní komory. Poslanci se mají sejít v pátek. Naopak kritické jsou k nynějšímu řediteli civilní kontrarozvědky hnutí SPD a KSČM.

Hamáček nevidí důvod pro to, aby o záležitosti jednala Poslanecká sněmovna. Jde podle něj plně o kompetenci vlády.

Strach z prezidenta?

Zástupci opozičních ODS či TOP 09 spojují rozhodnutí premiéra Andreje Babiše počkat s výběrem nového ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) na příští kabinet se strachem předsedy vlády z prezidenta Miloše Zemana. Uvedli to dnes na sociálních sítích.

Zeman nynějšího ředitele BIS Michala Koudelku dlouhodobě kritizuje. V květnu nevyhověl už pošesté návrhu vlády na jeho povýšení do generálské hodnosti. Loni koncem roku předal Babišovi ohledně Koudelky kritický materiál. Podle zákona o zpravodajských službách jmenuje ředitele BIS vláda po projednání ve sněmovním bezpečnostním výboru.

„Andrej Babiš se bojí Miloše Zemana jako čert kříže a neudělá nic, co by skutečně prezidentovi vadilo. Kdo si ještě vzpomene na hlavní argument proti hlasování o nedůvěře vládě? Prý je Babišova vláda lepší než hypotetická Zemanova,“ vzpomněl první místopředseda a šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura na červnové jednání o nedůvěře vládě ve Sněmovně.

Předseda občanských demokratů Petr Fiala ještě před jednáním Babiše s Hamáčkem uvedl, že situace kolem (ne)jmenování ředitele BIS ilustruje, o co půjde v říjnových volbách. „Zda zemi definitivně ovládnou populistické síly, které z Česka chtějí udělat 'filiálku Kremlu', nebo ubráníme prozápadní, svobodnou a demokratickou zemi,“ poznamenal.

Podle předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové už se tedy ví, koho Zeman za ředitele BIS nechce. Teď by mohl Babiš říci, koho naopak ano. „Jedná jako královna Koloběžka. Jmenuji, nejmenuji, nechám na příští vládě. Strach premiéra z prezidenta ohrožuje bezpečnost země,“ napsala.

Zdroje: