Kvóty jsou nezákonné, tvrdí Chovanec. V novém návrhu EU prý nejsou

- Aktuality autor: art

Analýza vypracovaná ministerstvem vnitra ukázala, že povinné uprchlické kvóty jsou s největší pravděpodobností nezákonné, jak oznámil šéf resortu Milan Chovanec. Česko o tom podle něj informuje Evropskou unii, která mezitím připravuje nový návrh dohody o přijímání utečenců. Aktuální verze prý povinné kvóty neobsahuje. 

Migranti na maďarských hranicích

Migranti na maďarských hranicích,zdroj: Profimedia.cz

"Dokončili jsme analýzu, z níž vyplývá, že povinné kvóty jsou nejen slepá, ale zřejmě i nezákonná cesta. Zítra s ní seznámíme EU," napsal Chovanec na Twitteru.

Podle ministra je analýza uceleným právním textem s otázkami ke kvótám, které kladl na minulém jednání unijních ministrů vnitra a nedostal na ně dosud odpověď.

"Série otázek podložená právním rozborem, na které bychom chtěli odpovědi ještě před tím, než se v úterý sejdeme," popsal dokument. V úterý budou v Bruselu ministři vnitra znovu mimořádně jednat o uprchlické krizi.

Chovanec řekl, že analýzu Česko v pondělí odešle Evropské komisi a také ji předá v Praze na jednání ministrů zahraničí visegrádské skupiny (Česka, Slovenska, Polska a Maďarska) se šéfy diplomacie dalších unijních zemí včetně Lucemburska, které nyní předsedá EU.

Dokument podle něj ministerstvo vnitro poslalo premiérovi Bohuslavu Sobotkovi a ministrovi zahraničí Lubomíru Zaorálkovi (oba ČSSD).

Česko odmítá plán Evropské komise na povinné mimořádné přerozdělení 120 tisíc žadatelů o azyl ze tří unijních zemí, které čelí největšímu náporu migrantů. Po úterní schůzce ministrů vnitra bude o kvótách ve středu jednat mimořádný summit EU s účastí Sobotky.

Při rozhodování se může stát, že Česko i další odpůrci přerozdělování uprchlíků budou v rámci unie přehlasováni. Vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) už řekl, že v takovém případě se Česko může obrátit na evropské soudy.

Česká vláda tvrdí, že není pro běžence cílovou zemí a bude obtížné migranty v Česku i po případném přerozdělení udržet. Navrhuje lepší kontrolu unijní hranice, a tím lepší regulaci přílivu uprchlíků.

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) v neděli uvedl, že státy visegrádské skupiny by mohly na maďarských hranicích vybudovat záchytné centrum, které by běžence registrovalo před vstupem do schengenského prostoru.

Česká armáda také podle Stropnického může v případě potřeby vyslat do uprchlických táborů v okolí Sýrie tisíce vojáků, kteří by tam pomáhali organizačně a zapojili se třeba do ochrany táborů.

V novém návrhu unie prý kvóty nejsou

V nejnovějším návrhu nejsou podle listu Financial Times zmíněny žádné počty migrantů, které by členské země měly přijmout z přetížených států. Návrh tak vychází vstříc Česku, Slovensku, Polsku či pobaltským státům, které se proti kvótám ostře staví od počátku.

Lucembursko se jako předsednická země unie pokouší za každou cenu co nejdříve zprostředkovat sjednání dohody, která má být klíčem k řešení současné zoufalé situace.

Ačkoli by kvóty mohly velké západoevropské země v čele s Německem prosadit pomocí většinového hlasování, snaží se o konsensus, aby předešly možné následné negativní reakci států z východu unie, napsal list.

Pokud však skutečně aktuální návrh projde, bude podle Financial Times pro Evropskou komisi složitější hledat dlouhodobé řešení situace kolem uprchlíků. Text, o němž píše list, totiž vyřeší přerozdělení 120 tisíc běženců pobývajících v přetížených zemích EU.

Pro očekávané další vlny se ale budou muset evropské země shodnout na dalším přerozdělování, což by kvóty vyřešily automaticky.

Úterní jednání ministrů vnitra EU, které by mělo otázku kvót řešit, bude předcházet mimořádnému unijnímu summitu k migraci, který je svolán na středu.

Tagy: Česko zahraničí domácí Evropská unie uprchlická krize uprchlíci v Česku

Zdroje: ČTK