Řekové dali opět mandát SYRIZE. Opozice už přiznala porážku

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 21. 9. 2015 08:36) - Aktuality autor: pal

Řecko v neděli předčasně volilo parlament. Není tomu přitom tak dávno, co Řekové hlasovali v referendu o návrzích věřitelů. Po sečtení 99,44 procenta hlasů je jasné, že vyhrála levicová SYRIZA expremiéra Alexise Tsiprase se ziskem 35,47 procenta před konzervativní Novou demokracii, kterou volilo 28,09 procenta občanů.

Mezi voliči byl i bývalý řecký premiér Alexis Tsipras

Mezi voliči byl i bývalý řecký premiér Alexis Tsipras,zdroj: Profimedia.cz

V třísetčlenném parlamentu bude mít SYRIZA 145 křesel, zatímco Nová demokracie jen 75.

Nedělních voleb se zúčastnilo 56,5 procenta oprávněných voličů, tedy méně než v lednu, kdy Tsiprasova SYRIZA zvítězila při volební účasti 63,6 procenta.

SYRIZA už v neděli naznačila, že obnoví koalici s malou pravicovou stranou Nezávislí Řekové, která díky obdrženým 3,69 procenta hlasů získá deset poslaneckých mandátů.

Na třetím místě v nedělních volbách znovu skončil neonacistický Zlatý úsvit se ziskem 6,99 procenta odevzdaných hlasů. Socialistická strana PASOK získává 6,28 procenta a řečtí komunisté (KKE) mají 5,55 procenta.

Do parlamentu se dostanou ještě centristická strana To Potami a Centristická unie. Lidová jednota, která se před volbami odštěpila od SYRIZY, zůstala pod tříprocentní hranicí pro vstup do parlamentu.

Tsipras se svou vládou podal demisi 20. srpna poté, co přistoupil na podmínky nového záchranného programu s mezinárodními věřiteli.

Předčasné volby vypsal s tím, že potřebuje silný mandát, aby mohl realizovat reformy a úsporná opatření, jejichž zavedení muselo Řecko slíbit výměnou za schválení záchranného programu v sumě až 86 miliard eur (2,3 bilionu Kč).

Tagy: dluhová krize Řecko zahraničí SYRIZA řecká politika

Zdroje: ČTK