Země odmítající kvóty mohou přijít o peníze z EU, hrozí rakouský kancléř

- Aktuality autor: pal

Rakouský kancléř Werner Faymann tvrdí, že země, které odmítají uprchlické kvóty, mohou přijít o peníze z evropských fondů. Uvedl to v rozhovoru pro německý deník Welt am Sonntag. Podobný návrh na odebrání evropských peněz státům, které odmítají kvóty, přišel i z Německa. Evropská komise ho ale odmítla s tím, že je právně nemožný. 

Rakouský kancléř Werner Faymann chce, aby země odmítající kvóty přišly i o evropské peníze

Rakouský kancléř Werner Faymann chce, aby země odmítající kvóty přišly i o evropské peníze,zdroj: Profimedia.cz

Podle Faymanna není udržitelná současná situace, kdy se běženci v podstatě nekontrolovaně pohybují po Evropské unii a většina z nich míří do tří států - Německa, Rakouska a Švédska.

EU prý potřebuje závazné kvóty

"Potřebujeme jiný systém, a to závazné kvóty pro všechny země EU," řekl rakouský kancléř s tím, že se o zodpovědnost za řešení situace s uprchlíky musí podělit všichni.

"Pokud se některé země nadále budou chovat nesolidárně, měly by čelit následkům. Těmto zemím by měly být kráceny evropské finanční prostředky," řekl dále Faymann.

Odpor vůči pevným kvótám je zejména v zemích střední Evropy, mimo jiné v Česku a na Slovensku.

Hrozba, že země odmítající kvóty na běžence přijdou o přístup k evropským fondům, už dříve zazněla z Německa.

Podobné návrhy zazněly i z Německa a Komise je odmítla

 Nejprve s ní vystoupil ministr vnitra Thomas de Maiziére, který se přitom odvolával na údajný návrh předsedy Evropské komise Jeana-Clauda Junckera, ministra následně podpořil i vicekancléř Sigmar Gabriel.

 Naopak kancléřka Angela Merkelová takový návrh odmítla, podle ní výhrůžky nemohou zajistit evropskou jednotu.

Evropská komise odmítla, že by Juncker s podobným plánem přišel. Zároveň uvedla, že k realizaci navrhovaného opatření není právní základ.

Čerpání peněz z evropských fondů se řídí smlouvou mezi EK a jednotlivými zeměmi a finanční prostředky je možné odebrat pouze na základě důvodů obsažených v této smlouvě.

O kvótách na rozdělení běženců budou v úterý jednat unijní ministři vnitra. Ve středu se situací kolem uprchlíků bude zabývat mimořádný summit EU.

Tagy: Rakousko zahraničí Evropská unie kvóty uprchlická krize

Zdroje: ČTK