KSČM odsoudila demonstrace v ulicích. A prahne po vzniku vlády

AKTUALITA - Aktuality autor: von

Výkonný výbor komunistů souhlasí s pokračováním jednání o podpoře vlády s hnutím ANO Andreje Babiše. Strana to po dnešním jednání oznámila na svých webových stránkách. Hlavním důvodem je odstranění politické nestability v zemi. Tu podle komunistů šíří v posledních dnech i demonstranti v ulicích, kteří se tak údajně snaží zasáhnout do povolebního vyjednávání.

Demonstrace na Václavském náměstí proti jmenování Zdeňka Ondráčkem (KSČM) do čela sněmovního výboru pro kontrolu GIBS

Demonstrace na Václavském náměstí proti jmenování Zdeňka Ondráčkem (KSČM) do čela sněmovního výboru pro kontrolu GIBS,zdroj: Profimedia

"Prioritou je dotáhnout do finále vyjednávání o vzniku vlády. Vláda bez důvěry by byla nositelem nestability," stojí ve stanovisku z dnešního jednání. "Lidé právem čekají na praktické činy, a ne na rozviřování neklidu," pokračuje text.

Současný menšinový kabinet premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO) nezískal důvěru Sněmovny. Prezident Miloš Zeman Babiše pověřil i druhým pokusem o sestavení vlády. Po sérii schůzek s předsedy stran Babiš ve čtvrtek uvedl, že nyní povede ANO jednání výlučně s ČSSD. S komunisty už ANO dokončuje dohody týkající se programových priorit. Společně se sociálními demokraty ANO nemá dostatek poslanců, aby vláda získala důvěru. Komunisté nechtějí do vlády vstoupit, jsou ji však ochotni podpořit.

ANO a ČSSD mají ve Sněmovně dohromady 93 poslanců. Komunistů je 15, pro získání důvěry by tak vládě ANO a sociálních demokratů stačil i odchod zástupců KSČM v době hlasování ze sálu.

KSČM demonstracím nevěří

Širší vedení KSČM se dnes usneslo také na tom, že společnost je neklidná a povolební situaci se snaží ovlivnit organizátoři různých manifestací. Minulý týden demonstrovaly desetitisíce lidí v různých městech Česka proti zvolení komunistického poslance Zdeňka Ondráčka do čela sněmovní komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Ondráček za totality zasahoval jako policista proti účastníkům protirežimních demonstrací.

Tento týden se konaly demonstrace za svobodu slova a studenti uspořádali stávku na obranu ústavních a společenských hodnot. "Zkušenost nás učí, že demonstrující nebývají na straně pozdějších vítězů," uvedl výkonný výbor KSČM.

Tagy: Česko domácí KSČM hnutí Ano česká politika Poslanecká sněmovna ČR

Zdroje: ČTK