Komunisté s ANO 'ladí detaily', Ondráčka šoupli na druhou kolej

AKTUALITA - Aktuality autor: šar

Vyjednavači hnutí ANO a komunistů uzavřeli většinu programových bodů při jednání o možné toleranci druhé vlády ANO. Předseda KSČM Vojtěch Filip novinářům po schůzce s ANO řekl, že doladit zbývá některé otázky v oblasti financí či bezpečnostní a zahraniční politiky. V tomto bodě by mohla ke kompromisu přispět odpolední schůzka všech sněmovních stran na toto téma. 

Šéf KSČM Vojtěch Filip

Šéf KSČM Vojtěch Filip,zdroj: Petr Lundák / MAFRA / Profimedia

Filip novinářům po čtvrtečním jednání řekl, že expertní skupiny obou stran uzavřely diskuse o sociální politice, zdravotnictví, životním prostředí, zemědělství, průmyslu a obchodu či dopravě. Naopak v plánu jsou další schůzky kvůli bezpečnostním otázkám, zahraničním záležitostem a některým podrobnostem v oblasti financí.

V otázce zahraniční politiky jde podle Filipa hlavně o hierarchii mezinárodních organizací, do kterých je Česko zapojeno. Komunisté preferují OSN, až za ni staví postupně Evropskou unii a Severoatlantickou alianci. Už v minulosti uvedli, že jsou proti zapojení ČR do zahraničních vojenských misí s výjimkou těch, kterým dá mandát Rada bezpečnosti OSN.

Za problém považuje Filip otázku obecného referenda. Politici ve sněmovně podle něj mají na plebiscit výrazně odlišný názor než občané. "Předpokládám, že si to občanská veřejnost nenechá pro sebe a lze očekávat petiční archy, aby zákon o obecném referendu skutečně platil," uvedl Filip.

Stanovisko k toleranci vlády ANO ze strany KSČM by mohl příští týden přijmout ústřední výbor komunistů. Šéf poslanců komunistů Pavel Kováčik řekl, že je prozatím vyřešen spor o Zdeňka Ondráčka.

Ten se po kritice opozice a demonstracích v desítce měst vzdal postu šéfa komise pro GIBS. Protože se pro jeho konec vyslovil i šéf ANO a premiér v demisi Andrej Babiš, komunisté mluvili v posledních dnech o ztrátě důvěry v ANO. "Zatím nebyla vypsána nová volba, až bude vypsána, budeme se o tom bavit," uvedl Kováčik. Ondráček podle něj v komisi zůstane, ale KSČM ho nebude nominovat na předsedu.

Tagy: Česko domácí KSČM GIBS hnutí Ano česká vláda česká politika

Zdroje: ČTK