Dnes je pátek 11. dubna 2025., Svátek má Izabela
Počasí dnes 13°C Oblačno

Aktualizováno: Korupční aféra vrcholí: Dědicovi Samsungu hrozí 12 let

Aktualizováno: Korupční aféra vrcholí: Dědicovi Samsungu hrozí 12 let
Obžalovaný I Če-jong u soudu | zdroj: Profimedia

Jihokorejská prokuratura v pondělí navrhla dvanáctiletý trest vězení pro miliardáře a dědice skupiny Samsung I Če-jonga za zpronevěru a korupci. I Če-jong je v čele skupiny tři roky a obvinění odmítá. 

Návrhem prokuratury v pondělí skončilo čtyřměsíční soudní jednání o obvinění vznesených proti devětačtyřicetiletému I Če-jongovi. Mezi body obžaloby je poskytnutí 43 miliard wonů, tedy přes 900 milionů korun jako úplatek kruhům kolem bývalé prezidentky Pak Kun-hje ve snaze získat vládní pomoc pro fúzi, která měla Iovi zajistit kontrolu nad širší částí skupiny Samsung. Ve skandálu je v odděleném procesu souzena i Pak Kun-hje.

I Če-jong je vnukem zakladatele firmy Samsung a v čele průmyslového konsorcia de facto stanul v roce 2014, když jeho otce postihl infarkt. U soudu vznesená obvinění odmítl a řekl, že byl k předání peněz donucen. Soud posuzoval vinu také dalších čtyř manažerů Samsungu.

"Nikoho ani paní prezidentku jsem nikdy nežádal, aby udělali něco ve prospěch společnosti (Samsung) nebo mé osoby," uvedl dědic konglomerátu třesoucím se hlasem v závěrečném vyjádření. Několikrát se při něm zarazil a zadržoval pláč, napsala agentura Reuters. "Hluboce lituji, že jsem zapříčinil takové zklamání, a omlouvám se za to," řekl.

"Ačkoli I Če-jong ze situace (úplatky získaná státní podpora fúze) v konečném důsledku těžil nejvíce, snaží se vinu svalit na ostatní obžalované," řekl u soudu prokurátor Pak Jong-so. V závěrečné řeči prokurátor uvedl, že případ ilustruje těsné a zkorumpované vztahy mezi státem a velkými podniky. Takové jednání sice dříve napomohlo rychlé industrializaci Jižní Koreje, ale nyní je vnímáno jako nepoctivé a nezákonné.

Obhájci zopakovali, že k žádnému protiprávnímu jednání nedošlo, a vznesli otázku, zda se soud ve snaze dostat dědice Samsungu do vězení neopírá o veřejné mínění. Fúzi, kterou stát po úplatku posvětil, označili obhájci za "vykonstruovanou smyšlenku" prokuratury, cílem fúze podle obhajoby bylo přežití a růst jednotlivých částí konglomerátu.

Policie provedla ve společnosti razii 

Společnost Samsung Electronics vykázala ve druhém čtvrtletí - tedy v době, kdy byl I Če-jong ve vazbě - rekordní zisk díky vysoké poptávce po paměťových čipech a obrazovkách. Investory společnosti zajímá hlavně, jak dlouho bude faktický šéf celé skupiny ve vazbě, popřípadě ve vězení, a tím pádem odříznutý od klíčových rozhodnutí.

Jihokorejská policie v pondělí provedla razii v kancelářích vedení společnosti Samsung Electronics. Společnost je podezřelá z toho, že firmě, která se zabývá interiéry domácností, platila z účtů vedených na fiktivní jména. Údajně po firmě také požadovala, aby práce vykonané v rozmezí 2008 až 2015 nevykazovala a nedanila. Policie agentuře Reuters sdělila, že zatím nebyli určeni konkrétní podezřelí. V této souvislosti je vyšetřován i otec I Če-jonga, předseda společnosti Samsung I Kun-hia, který je v nemocnici. Podle agentury AP se jednalo o úpravy právě jeho domu.

Série vyšetřování byla zahájena poté, co do úřadu v květnu nastoupil nový jihokorejský prezident Mun Če-in. Ten již během předvolební kampaně sliboval, že zreformuje neprůhlednou zónu čebolů, mocných rodinných průmyslových konglomerátů, které čtvrté nejsilnější asijské ekonomice dominují.

I Če-jong je ve vazbě od února, verdikt se očekává 25. srpna. 

Zdroje: