Samsung se otřásá v základech. Jeho šéfovi hrozí kvůli úplatkům zatykač

AKTUALITA - Aktuality autor: roj

Jihokorejští žalobci žádají o vydání zatykače na šéfa společnosti Samsung Group I Če-jonga. Jeho firma údajně zaplatila na úplatcích 36,42 milionů dolarů (asi 936 milionů korun) důvěrnici sesazené jihokorejské prezidentky Pak Kun-hje. Firma i osobně její majitel za to získali různé výhody.

Šéf Samsungu I Če-jong je podle žalobců zapojený do korupčního skandálu

Šéf Samsungu I Če-jong je podle žalobců zapojený do korupčního skandálu,zdroj: Profimedia.cz

I Če-jonga, který je známý také jako Jay Y. Lee, vyšetřovatelé minulý týden vyslýchali nepřetržitě 22 hodin v rámci korupčního skandálu, který minulý měsíc vyústil v rozhodnutí parlamentu dočasně sesadit prezidentku Pak Kun-hje.

V žádosti o vydání zatykače žaloba I Če-jonga viní také ze zpronevěry a lhaní pod přísahou při parlamentním slyšení. Soudní jednání, které rozhodne o schválení či zamítnutí žádosti o zatykač, se bude konat ve středu v 10:30 místního času v Soulu (02:30 SEČ).

Krátce po zveřejnění této zprávy vydal konglomerát Samsung Group prohlášení, že obvinění nepřijímá. Podle žalobců I Če-jong zaplatil úplatek mimo jiné proto, aby si zajistil podporu jihokorejské vlády pro kontroverzní fúzi společnosti Samsung C&T s firmou Cheil Industries, se kterou nesouhlasili menšinoví vlastníci. Fúzi nakonec umožnila podpora státního penzijního fondu NPS, který měl podíl v obou firmách.

Předseda penzijního fondu NPS Mun Hjong-pchjo byl v pondělí obžalován ze zneužití moci a křivého svědectví. Zatčen byl v prosinci poté, co přiznal, že nařídil třetímu největšímu penzijnímu fondu na světě, aby v roce 2015 podpořil zmíněnou fúzi v hodnotě osmi miliard dolarů. Mun Hjong-pchjo byl tehdy ministrem zdravotnictví, které má NPS pod kontrolou.

Peníze byly prý určeny nadacím a na koupi koně

Ze spojení firem Samsung C&T a Cheil Industries nejvíc těžil I Če-jong a jeho rodina. I Če-jong, který je místopředsedou dceřiné společnosti Samsung Electronics, vede celý konglomerát Samsung Group od května 2014, kdy jeho otce I Kun-hia ochromil infarkt. I Če-jong je jeho jediný syn.

I Če-jong minulý měsíc před poslanci jihokorejského parlamentu prohlásil, že bylo nevyhnutelné posílat peníze nyní vězněné prezidentčině důvěrnici Čche Son-sil. Zároveň připustil, že dary byly nepatřičné. Peníze byly určeny dvěma nadacím prezidentčiny důvěrnice a také na koupi koně pro dceru Čche Son-sil, která se věnuje jezdeckému sportu.

I Če-jong nicméně odmítá obvinění, že by za finanční příspěvky žádal on sám či firma Samsung od vlády nějaké výhody. Podle vyšetřovatelů dědic Samsungu kromě podpory fúze firem Samsung C&T a Cheil Industries po vládě chtěl, aby mu také po otcově onemocnění pomohla s převzetím vedení nejhodnotnější jihokorejské firmy.

O prezidentce rozhoduje ústavní soud

Prezidentku Pak Kun-hje v prosinci dočasně odvolal parlament kvůli korupčnímu skandálu. O jejím dalším setrvání ve funkci definitivně rozhodne ústavní soud, který už začal záležitost projednávat.

Důvodem odvolání prezidentky je její kontakt s důvěrnicí Čche Son-sil, která zřejmě dostala možnost zasahovat do státních záležitostí, ačkoli neměla žádnou oficiální funkci. Přítelkyně hlavy státu čelí i podezření, že s využitím svých vazeb na prezidentku nutila jihokorejské firmy, aby darovaly peníze nadacím, které ona sama řídila.

Čche Son-sil, která je nyní ve vazbě a je souzena pro zneužití moci a korupci, dnes před soudem znovu popřela, že by se dopustila něčeho protizákonného. Odmítla také, že by o kontroverzní fúzi týkající se firmy Samsung věděla předem.

Tagy: zahraničí Jižní Korea Samsung korupce a úplatkářství

Zdroje: ČTK