Skandál s důvěrnicí zlomil prezidentce vaz. Parlament ji sesadil

AKTUALITA - Aktuality autor: art

Jihokorejský parlament v pátek zbavil funkce prezidentku Pak Kun-hje kvůli skandálu s její důvěrnicí, která nejvyšší představitelku země ovládala, zneužívala a přišla díky tomu k penězům. Jižní Korea tak zažila druhý impeachment v historii. 

Karikatura prezidentky Pak Kun-hje

Karikatura prezidentky Pak Kun-hje,zdroj: Profimedia.cz

Jihokorejský parlament dnes v tajném hlasování sesadil prezidentku Pak Kun-hje, která čelí korupčnímu skandálu. O jejím dalším setrvání ve funkci hlavy státu definitivně rozhodne až ústavní soud, který na to má 180 dní. V zákonodárném sboru se podle očekávání našla dvoutřetinová většina nutná pro odvolání prezidentky. Její pravomoci nyní převezme premiér.

Pro odvolání prezidentky hlasovalo podle agentury Reuters 234 poslanců a 56 jich bylo proti, čímž byla pohodlně zajištěna dvoutřetinová většina v 300členném zákonodárném sboru. Ostatní hlasy byly neplatné nebo se poslanci nezúčastnili či zdrželi hlasování.

Z výsledků je patrné, že impeachment podpořily desítky členů prezidentčiny vládnoucí Strany nových obzorů.

Pak Kun-hje, první žena v čele Jižní Koreje, je druhou hlavou státu, kterou jihokorejský parlament odvolal. V roce 2004 se takzvaný impeachment týkal prezidenta Ro Mu-hjona, kterému ale ústavní soud následně pravomoci vrátil.

Hlasování dnes před parlamentem provázela demonstrace stovek lidí žádajících odchod Pak Kun-hje.

Prezidentka Pak Kun-hje čelí veřejným obviněním, že své dlouholeté důvěrnici Čche Son-sil dovolovala zasahovat do záležitostí státu, přestože Čche neměla žádnou exekutivní ani poradní funkci.

Přítelkyně prezidentky byla navíc spolu s dvěma poradci zatčena a obviněna kvůli finančnímu skandálu. Trojice je podezřelá, že s využitím svých vazeb na prezidentku nutila jihokorejské konglomerace, aby darovaly finanční prostředky neziskovým nadacím, které Čche řídila. Státní zastupitelství také oznámilo, že existuje podezření na prezidentčinu spoluvinu.

Prezidentka jakoukoli vinu odmítá, koncem října se nicméně národu omluvila a přitom potvrdila, že rady Čche vyhledávala.

 Pád slabé prezidentky

25. února 2013 - Pak Kun-hje se ujala prezidentského úřadu a stala se první ženou v čele Jižní Koreje. V inauguračním projevu vyzvala KLDR, aby ihned zastavila jaderný program a přestala plýtvat svými drahocennými zdroji na vývoj zbraní.

19. května 2014 - Pak Kun-hje se omluvila za zkázu trajektu Sewol, na jehož palubě v polovině dubna 2014 zahynulo kolem 300 cestujících. Oznámila, že rozpouští pobřežní hlídku, která nedokázala oběti zachránit. Jihokorejský premiér Čong Hong-wong rezignoval.

14. dubna 2016 - Strana Pak Kun-hje utrpěla nečekanou porážku v parlamentních volbách. Dosud vládní konzervativní Strana nových obzorů získala v 300členném zákonodárném sboru 122 křesel a hlavní opoziční Jednotná demokratická strana 123 mandátů.

5. září 2016 - Pak Kun-hje na summitu G20 kritizovala Severní Koreu za její jaderný program. KLDR jím podle ní ohrožuje mír v oblasti.

29. října 2016 - Pak Kun-hje odvolala deset vysoce postavených členů administrativy kvůli vyšetřování své známé a donedávna vlivné poradkyně Čche Son-sil. Podle jihokorejských zdrojů tato žena zasahovala do státních záležitostí, ačkoli neměla žádnou oficiální funkci. Prezidentka také přiznala, že své dlouholeté kamarádce poskytovala koncepty svých projevů a nechávala ji do nich zasahovat. Čche Son-sil je navíc dcerou náboženského představitele Čche Te-mina, který se prohlásil za hlavu sekty zvané Víra věčného života. Nařčení ze spojení s touto náboženskou skupinou Pak rázně odmítla. Prezidentka se omluvila v televizi, čímž vyvolala debatu o zacházení s informacemi v nejvyšších kruzích.

2. listopadu 2016 - Pak Kun-hje odvolala dosavadního předsedu vlády a ministra financí a jmenovala jejich nástupce.

3. listopadu 2016 - Vyšetřovatelé zadrželi An Čong-pona, bývalého poradce Pak Kun-hje a zatykač byl vydán také na Čche Son-sil v souvislosti se skandálem.

5. listopadu 2016 - Desetitisíce demonstrantů v Soulu požadovaly demisi Pak Kun-hje. Podle policie se v tomto protestním průvodu sešlo kolem 40 tisíc lidí, podle organizátorů jich bylo 200 tisíc.

12. listopadu 2016 - Přes půl milionu lidí demonstrovalo v metropoli Soulu za odstoupení Pak Kun-hje.

20. listopadu 2016 - Státní zastupitelství obvinilo Čche Son-sil na základě podezření, že zneužívala vztahu s hlavou státu k vlastnímu obohacení. Prokuratura rovněž oznámila, že existuje podezření, že prezidentka je spolupachatelkou.

23. listopadu 2016 - Prokurátoři, vyšetřující korupční skandál kolem prezidentského úřadu, provedli razie v kancelářích největšího jihokorejského podniku Samsung Group a ve státním penzijním fondu NPS. Prokurátoři vyšetřují, zda prezidentka tlačila fond NPS k podpoře loňské fúze firem Samsung C&T a Cheil Industries. Na oplátku podle serveru BBC její kamarádka Čche Son-sil získala od Samsungu finanční výhody.

26. listopadu 2016 - Dosud nejpočetnější protest proti Pak Kun-hje zažila metropole Soul. Navzdory chladnému počasí a sněžení se do něj podle organizátorů zapojilo 1,3 milionu lidí, dalších 500 tisíc demonstrantů vyšlo podle jejich očekávání do ulic v jiných jihokorejských městech.

29. listopadu 2016 - Pak Kun-hje prohlásila, že odstoupí, pokud parlament přijde s plánem bezpečného předání moci.

3. prosince 2016 - Trojice opozičních stran předložila v parlamentu návrh na sesazení prezidentky. Podepsalo ho 171 zákonodárců z 300členného sboru. Pak Kun-hje podle nich porušila ústavu a trestní zákon, když zneužila prezidentskou moc.

8. prosince 2016) - poslanci začali projednávat sesazení prezidentky.

9. prosince 2019 - Parlament v tajném hlasování sesadil kvůli korupčnímu skandálu prezidentku Pak Kun-hje. O jejím osudu definitivně rozhodne ústavní soud.

Tagy: zahraničí Jižní Korea jihovýchodní Asie

Zdroje: ČTK