Dnes je čtvrtek 26. ledna 2023., Svátek má Zora
Počasí dnes -3°C Občasný déšť se sněhem

Kontroverzní návrh EU o zbraních: Původní verzi mění 900 pozměňovacích návrhů

Kontroverzní návrh EU o zbraních: Původní verzi mění 900 pozměňovacích návrhů
Ilustrační snímek | zdroj: ThinkStock

Krátce po loňských listopadových útocích v Paříži představila Evropská komise návrh nové směrnice "o kontrole, nabývání a držení zbraní". Vyvolala tím bouřlivé reakce v řadě zemí včetně Česka, uvádí portál Hlídací pes

Jak tedy práce na kontroverzním směrnici pokračuje a jak se původní idea proměňuje?

Kontroverzní návrh Komise představila pouhých pět dní po teroristických útocích v Paříži, které si 13. listopadu vyžádaly 130 obětí. Od počátku proto naráží na kritiku, že byl šit horkou jehlou a namísto řešení černého obchodu se zbraněmi se zaměřuje na ty legálně držené.

Do očí bijící nesmysly

V polovině července se návrhem zabýval Výbor pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele (IMCO) Evropského parlamentu. K původnímu plánu Evropské komise se sešlo na 900 pozměňovacích návrhů, o kterých poslanci hlasovali.

Jak říkají sami europoslanci, podařilo se odstranit „některé do očí bijící nesmysly“.

"O sbírky zbraní by neměla přijít muzea, neměly by být zakázány napodobeniny zbraní při filmování, ani zbraně paintballové a airsoftové. Omezeni na svých právech by neměli být myslivci, ani sportovní střelci," říká česká europoslankyně a stínová zpravodajka směrnice za frakci ALDE Dita Charanzová (ANO).

Schválená pozice evropského výboru je stále jen základem pro další rozhovory s členskými státy, které musí návrh také schválit. „Vyhráli jsme bitvu, nikoli válku – čeká nás ještě mnoho hodin dalších jednání,“ upozorňuje Charanzová.

Legislativní proces je nyní pozastaven do doby, než EK předloží technickou analýzu dopadů a efektivity navrhovaných opatření. O tuto studii požádal právě výbor IMCO.

"Nechci se kolegů dotknout, ale nemyslím si, že jsme natolik erudovaní odborníci na zbraně, abychom do této oblasti mohli zasáhnout tak razantním způsobem bez hlubší znalosti věci," vysvětluje Charanzová.

Muzea a sběratelé v klidu

Co mimo jiné přes Výbor pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele neprošlo?

Jeden z kontroverzních návrhů byl zákaz poloautomatických neboli samonabíjecích zbraní (spoušťový mechanismus umožňuje střílet pouze jednotlivými ranami) pro civilní použití. Tyto zbraně se podle Evropské komise měly přesunout z kategorie B (zbraně podléhající povolení) do kategorie A (zbraně zakázané).

V takto nekompromisní podobě ale návrh neprošel. Protože by se opatření dotklo desítek tisíc legálních držitelů zbraní, zákaz se podařilo významně zmírnit a do zákazu vložit výjimku pro současné držitele zbraní.

Výjimku budou moct získat i vojenští záložáci, muzea a sběratelé, avšak za přísně daných podmínek. A v klidu by snad mohli být i sportovní střelci.

"Sportovní střelci byli návrhem EK znepokojeni, takže výbor navrhuje, aby členské státy měly možnost poskytnout výjimky pro sportovní střelce, pokud jsou členy uznaného střeleckého spolku, který se účastní soutěží," uvedla předsedkyně Výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele a zpravodajka návrhu Vicky Fordová.

Deaktivace a informace

Přísným pravidlům však mají i podle výboru podléhat zbraně určené ke střelbě slepými náboji tak, aby nemohly být přeměněny na ostré zbraně.

Návrh IMCO dále zavádí předpisy pro značení zbraní, které umožní jejich lepší sledovatelnost a registraci. Informace o zbrani mají obsahovat například údaje o jejich modifikacích a měly by být k dispozici také po jejich vyřazení z oficiální registrace.

Výbor chce také vyjasnit pravidla pro deaktivaci zbraní, po které je zbraň trvale nefunkční. Tyto technické požadavky byly zahrnuty do nařízení, které Komise v listopadu navrhla spolu se směrnicí, jejich provedení však bylo v mnoha případech obtížné.

"Tato pravidla zajistí, aby při znehodnocování zbraní byl tento proces nevratný, aby se zbraně po jednoduché úpravě nemohly objevit na černém trhu," podotýká Charanzová.

Europoslanci podpořili ustanovení o posílení výměny informací mezi unijními zeměmi – například o podezřelých pohybech zbraní a jejich držitelích.

Zdroje: