KLDR je prý připravena na totální válku

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Severokorejská armáda a lid jsou připraveny jak na omezenou, tak na totální válku. Podle severokorejské agentury KCNA to v sobotu prohlásil v komuniké severokorejský národní mírový výbor, který zároveň z vyvolávání napětí obvinil USA a Jižní Koreu.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Podle prohlášení výboru USA a Jižní Korea situaci na Korejském poloostrově svými vojenskými manévry vyostřují natolik, že totální válku samy vyvolají. 

Výbor vydal své prohlášení v době, kdy do Moskvy na ruské pozvání míří severokorejský ministr zahraničí Pak Ui-džon. Ten v rozhovoru pro ruskou agenturu Interfax, který vyšel v pátek, tvrdil, že KLDR se znovu přesvědčuje o správnosti své volby ve prospěch všemožného upevnění obranného potenciálu s důrazem na rozvoj jaderné síly. 

"Dokud USA a Jižní Korea nepřestanou s nepřátelskou a konfrontační politikou vůči KLDR, bude absolutně nemožné zmírnit napětí na Korejském poloostrově," prohlásil ministr. 

Útok na ostrov - prý akt sebeobrany

Listopadový dělostřelecký útok severokorejské armády proti ostrovu Jonpchjong označil Pak za "akt sebeobrany" a odpověď na "válečné provokace jihokorejských loutek, které jako první zahájily střelbu do severokorejských výsostných vod". 

Jihokorejský prezident I Mjong-bak, který KLDR po listopadovém incidentu varoval, že další podobný případ vyvolává tvrdou jihokorejskou odpověď, v rozhovoru pro malajsijský list The Star, který vyšel v pátek, prohlásil, že Severní Korea zůstává jednou z nejvíce bojechtivých zemí na světě. 

I Mjong-bak: KLDR si uvědomuje naši převahu

"Obě Koreje ale fakticky jsou nuceny existovat vedle sebe v míru a nakonec dospějí k opětnému sjednocení," řekl. Dodal navíc, že se sjednocení blíží a že jde o výraznou změnu, kterou není s to nikdo zastavit. Podle něj si KLDR uvědomuje jihokorejskou převahu. 

Prezident I také vyzval Čínu, aby podnítila KLDR k tomu, aby ji následovala v otevírání své ekonomiky. Liberalizace severokorejského hospodářství je podle něj klíčem k sjednocení. 

O opětném sjednocení poloostrova hovoří obě strany dlouhodobě, každá si ale představuje, že ta druhá strana se té první podřídí.

Tagy: armáda valka boj korea KLDR

Zdroje: ČTK