Odvolání Martinů? VV se postavily za Johna

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Ministra vnitra Radek John (VV) má plnou podporu své strany k výměně policejního prezidenta Oldřicha Martinů, kterou prosazuje. Hrozí tedy v případě, že by se premiér Petr Nečas otevřeně postavil za Martinů roztržka v koalici? Rozhodnout má středeční schůzka.

John řekl, že s Nečasem o práci policie na řadě schůzek mluvil. Výsledek ale nechtěl předjímat. Neříkám dopředu žádné závěry, uvedl John.

Ministr vnitra vyzval již dříve Martinů k rezignaci. Martinů se potom sešel s prezidentem Václavem Klausem i Nečasem. Policejní prezident interpretoval tato jednání kladně. John dnes řekl, že jednal s premiérem několikrát tento týden. "Domluvili jsme se na skutečně účinném začátku boje proti korupci, to je mé vnímání té řady schůzek," uvedl John.

Proč policie nevyšetří jedinou velkou kauzu, ptá se John?

S Nečasem prý John hovořil o tom, jak je možné, že policie nikdy nevyšetřila žádnou velkou kauzu. "Jednali jsme i o tom, co vše mohou politici udělat, jaké podpory komu dávat, aby minimálně jedna kauza vyšetřena byla. Co udělat pro to, aby veřejnost uvěřila, že vláda to myslí s bojem proti korupci vážně," podotkl John.

Účinný boj proti korupci by měl začít podle něho od ledna s novým nejvyšším státním zástupcem a John doufá, že i s novým policejním prezidentem. Martinů ale ze zákona odvolat nemůže.

V polovině ledna by měla vláda posoudit protikorupční opatření, která ministerstvo vnitra předloží. Podle Johna jde celkem o 57 bodů.

Tagy: odvolání vv

Zdroje: ČTK