Když se Babiš zlobí a čínský velvyslanec si z toho stále nic nedělá
Je to rovných pět měsíců od chvíle, co se český premiér Andrej Babiš rozzlobil na čínského velvyslance v Česku Čang Ťien-mina. Vadilo mu, jak vykreslil jejich schůzku týkající se varování českých úřadů před Huawei vloni těsně před Štědrým dnem. Na stránkách čínské ambasády však stanovisko velvyslance stále visí bez jediné změny, píše Robert Břešťan na webu Hlídací pes.
"Čínská strana bere na vědomí úsilí české vlády o nápravu příslušných chyb a doufá, že česká strana přijme účinná opatření, aby zabránila opakování podobných událostí," interpretoval závěr schůzky s českým premiérem velvyslanec v tiskové zprávě vloni před Vánoci.
Žádný oficiální zápis ze schůzky, která se odehrála v Babišově průhonické restauraci Sokolovna, neexistuje, Andrej Babiš tento výstup ze schůzky označil nejprve za nestandardní, o pár dní později přímo za lež. "Žádnou chybu česká vláda neudělala, ani český stát. My jsme nezávislý svrchovaný stát, takže pan velvyslanec velice nestandardně zveřejnil něco z té schůzky," řekl Babiš v České televizi.
Kvůli sporu se s Čang Ťien-minem sešel počátkem roku i ministr zahraničí Tomáš Petříček. Velvyslanec prý na jednání uznal, že jeho popis schůzky s premiérem Babišem ve věci varování před technologiemi čínských firem Huawei a ZTE nebyl vhodný. Petříček prý velvyslance požádal o smazání problematického příspěvku.
Pohled na stránky čínského velvyslanectví ale ukazuje, že předmětné prohlášení bez jediné změny na stránkách čínské ambasády i po pěti měsících stále visí.
Nemusí jít nutně o zlý úmysl. Na domovské stránce ambasády je kupříkladu v sekci "aktuální informace" hned na prvním místě text "65. výročí navázání diplomatických styků mezi ČLR a ČR". Letos na konci dubna se přitom na čínském velvyslanectví v Praze konala – za přítomnosti prezidenta Miloše Zemana – slavnostní recepce k oslavě již 70. výročí navázání diplomatických vztahů.
Boj za zájmy Huawei
V době, kdy jel devětačtyřicetiletý Čang Ťien-min za Babišem do Průhonic, byl velvyslancem v České republice poměrně krátce. Pověřovací listiny předal prezidentu Zemanovi 13. září 2018, vystřídal po čtyřech a půl letech svou předchůdkyni Ma Kche-čching.
Ta byla známá svými dobrými vztahy s Hradem a některými českými politiky. "Ráda je zvala na ambasádní večeře a rauty. Řada z politiků se pak konzumací exotických pochutin chlubila na sociálních sítích. Paní velvyslankyně ale odešla do neočekávaného důchodu, takže Peking asi pozitivně její působení nehodnotí. Potopila ji aféra s CEFC," míní Kateřina Procházková z expertního serveru o Číně Sinopsis.
"Být velvyslancem v České republice znamená velkou čest a zároveň velkou zodpovědnost. Jsem připraven spolu s přáteli napříč společností podporovat zdravý a stabilní rozvoj čínsko-českých vztahů," nepřekročil ve své úvodní zdravici po nástupu na velvyslanectví v září 2018 Čang Ťien-min mantinely politických frází.
"Zvláště poté, co prezident Si Ťin-pching a prezident Miloš Zeman v roce 2016 uzavřeli strategické partnerství mezi Čínou a Českou republikou, si rozvoj dvoustranných vztahů udržuje vysokou úroveň, vzájemná politická důvěra se neustále posiluje, ekonomická a obchodní spolupráce se energicky rozvíjí a mezikulturní výměna je stále bohatší," pochvaloval si dále.
O čtvrt roku později už musel vyrazit hájit zájmy čínských firem Huawei a ZTE proti varováním českého Národního úřadu pro kybernetickou bezpečnost.
I když celou svou kariéru pracuje Čang Ťien-min na čínském ministerstvu zahraničí, kariérním diplomatem není a Praha je pro něj vůbec prvním velvyslaneckým postem.
Má se za to, že "poukázku na pobyt" v České republice získal jako odměnu za dobré služby. Tlumočil z angličtiny důležitým politikům – například čínským generálním tajemníkům a prezidentům Ťiang Ce-minovi a Chu Ťin-tchaovi, i premiéru Wen Ťia-paovi.
V posledních třech letech před příjezdem do Česka byl ředitelem odboru pro překlady a tlumočení Ministerstva zahraničí ČLR.
Dobře vycvičené kádry
"Čínská strana se snaží uklidnit vody po aférách CEFC a on je profesionál, který se těší důvěře nejvyššího vedení. Podobně jako CEFC přebírá profesionálnější CITIC, tak na post velvyslance přišla z pohledu Pekingu důvěryhodnější osoba," popsala jeho nástup Kateřina Procházková ze serveru Sinopsis.
Úkolem čínských diplomatů je podle ní propagovat zahraniční politickou linii strany, zaštiťovat projekty Pásu a stezky a jinak prosazovat zájmy své země. "Jsou dobře vycvičenými kádry, které plní důkladně a svědomitě zadané úkoly."
Ani ne za osm měsíců svého působení v Praze stihl Čang Ťien-min zanechat i další zřetelnou stopu. Na konci března na tradičním setkání zástupců zahraničních misí na ministerstvu průmyslu vyzval tehdejší ministryni Martu Novákovou, aby sál opustil zástupce Tchaj-wanu Chung-I Wang. Ten pak skutečně musel z akce odejít.
Je pravděpodobné, že s tím, jak se celosvětově tlak na čínskou firmu Huawei zvyšuje, i s blížící se aukcí na pásma mobilních sítí páté generace (nejen) v Česku, ale i kvůli přípravě legislativy směřující k ochraně strategických firem před investicemi zejména z Číny a Ruska, o Čang Ťien-minovi a jeho aktivitách v Česku ještě uslyšíme. Rozhodně více než o jeho předchůdkyni.
Schůzka českých ústavních činitelů k zahraniční politice ze středy 22. května však čínského velvyslance potěšit mohla.
Kurzy
Finance
Kurzovní lístek: 21.12.2024 Exchange s.r.o.
EUR | 25,110 | 25,190 |
USD | 24,020 | 24,140 |