Dnes je sobota 10. května 2025., Svátek má Blažena
Počasí dnes 2°C Zataženo

Už nejsme potřeba: Drony s umělou inteligencí odhalí závady, které by lidské oko přehlédlo

16. 4. 2025 – 16:00 | Magazín | Žanet Ka

Už nejsme potřeba: Drony s umělou inteligencí odhalí závady, které by lidské oko přehlédlo
zdroj: Dronetech

Revize fotovoltaických elektráren jsou ze zákona povinné, ale často zdlouhavé a nepřesné. Nový software ale v kombinaci s drony mění pravidla hry: Inspekce je hotová za dvě hodiny a odhalí až osmkrát více závad než běžná kontrola.

Když oči nestačí, přichází algoritmus

Běžná inspekce často končí s razítkem technika „V pořádku“. Ale i přesto mohou panely potichu ztrácet výkon- a s ním i peníze.

„Při manuální kontrole se objeví přibližně jen osmina všech anomálií. Mnohé z nich nejsou na první pohled viditelné, ale mají zásadní dopad na ekonomiku provozu,“ upozorňuje Ing. Ondřej Staněk ze zlínské společnosti Dronetech. Naopak kombinace dronu, termální kamery a AI nabízí až osmkrát více detekovaných závad. Software pracuje s termálními i vizuálními daty a díky 95% citlivosti odhalí i drobné odchylky, mikrotrhliny nebo postupná poškození- dřív, než se z nich stane problém.

Tím pádem se údržba dá plánovat proaktivně, ne až ve chvíli, kdy systém hlásí poruchu. Zákazník tak šetří nejen energii.

Efektivita = ekologie

Díky přesnější diagnostice lze výrazně zvýšit účinnost celé elektrárny. A i malá změna může mít velký dopad. Například:

„FVE o výkonu 1 MWp může mít kvůli neodhaleným závadám roční ztrátu zhruba 30 000 kWh. To odpovídá spotřebě, jakou má veřejné osvětlení v Praze za jeden den, nebo 200 000 km jízdy elektromobilem- tedy pětinásobnému objetí zeměkoule,“ vysvětluje Staněk provozující službu FVEnaMAX.

Z výkonnější elektrárny tak profitují nejen provozovatelé, ale i příroda- méně zbytečných emisí a maximální využití solární energie.

Pro koho se dronová inspekce hodí?

Největší přínos mají inspekce dronem pro větší FVE- od stovek kWp výš. U malých domácích elektráren zatím náklady na leteckou kontrolu nedávají ekonomický smysl.

Dronetech ale navrhl svůj software tak, aby byl kompatibilní s různými typy systémů- pozemními i střešními instalacemi, včetně těch na průmyslových objektech. Stačí dodržet doporučené podmínky:

„Ideální je provádět inspekce za slunečného počasí s minimem oblačnosti. Pro termální snímky je potřeba, aby mezi panely a okolím byl dostatečný teplotní rozdíl,“ radí Staněk.

Na klíč, nebo po vlastní ose?

A jak se do inspekce pustit? Možností je víc.

Kompletní služba- vše zařídí technici z Dronetechu, včetně letu i analýzy.Vlastní sběr dat- provozovatel si vše nafotí sám a nechá snímky vyhodnotit přes webovou aplikaci.Zapůjčení dronu- novinka, která snižuje vstupní náklady.

„Firmám i jednotlivcům nabízíme zapůjčení dronů. A pokud následně provedou dostatek inspekcí a využijí náš software, cenu půjčovného jim vrátíme,“ říká Staněk.

Jak dlouho letí?

Délka letu dronu závisí na velikosti FVE:

  • Malé (do 300 kWp)- cca 30 minut
  • Střední (300–2000 kWp)- do 90 minut
  • Velké (2000–5000 kWp)- až 2 hodiny

Nové technologie ulehčují práci, zvyšují efektivitu a přinášejí výsledky, které dřív byly mimo dosah. A v případě solární energie navíc pomáhají využít každý sluneční paprsek naplno.

Zdroje:
Dronetech, FVEnaMAX

Předchozí článek

Mrazivá smrt: Populární procedura si vyžádala život mladé ženy, další je v kritickém stavu

Následující článek

Obchodní válka na ostří nože: USA přitvrzují, Čína sahá po své nejmocnější zbrani