Kdo letěl se Zemanem do Číny? Podnikatelé mají cestu za 75 tisíc, soukromník Nejedlý zdarma
S prezidentem Milošem Zemanem odletěli do Čínské lidové republiky také zástupci 43 soukromých firem. Kdo ale konkrétně lobbuje v komunistické zemi za svůj byznys, Hrad ani organizátoři podnikatelské mise nezveřejní, píše Eliška Hradilková Bártová na webu Hlídací pes.
Navzdory vládní krizi odletěl prezident Miloš Zeman ve čtvrtek na sedmidenní návštěvu Číny. Hned za ním i druhé letadlo plné podnikatelů.
Svaz průmyslu, který s Hradem podnikatelskou misi organizuje, ale odmítl sdělit jména firem, jejichž zástupci se Zemanem odletěli. Uvedl jména pouze šesti vybraných společností.
"Jmenovité údaje nemůžeme poskytnout – jsme soukromý subjekt a jsme vázáni ochranou osobních údajů a také obchodním tajemstvím firem, jimž poskytujeme služby," uvedla PR manažerka Svazu průmyslu Lenka Dudková. "Tyto údaje lze poskytovat jen se souhlasem jednotlivých firem ke konkrétnímu účelu."
Takový souhlas prý nemá. "Ne každá firma chce, aby její konkurenti viděli z novin, která teritoria a jak si zpracovává. Natož, co tam jede dojednat," doplnila Dudková.
Informaci o členech delegace odmítl poskytnout i Hrad. Zveřejnil pouze informace o členech prezidentské delegace.
Kdo platí za Nejedlého?
Zemana doprovází kromě manželky tým jedenácti lidí; například tiskový mluvčí Jiří Ovčáček, kancléř Vratislav Mynář, protokolář Martin Sklenář nebo ředitel zahraničního odboru Hradu Rudolf Jindrák či zástupce protokolu Vladimír Kruliš.
Spolu s nimi cestuje také Martin Nejedlý, Zemanova pravá ruka. Ačkoliv není formálně veden jako zaměstnanec Hradu, ale pouze externista, jeho cesta i pobyt v Číně jsou hrazeny ze státních peněz.
"Pokud se pan Martin Nejedlý účastní této cesty jako účastník oficiální delegace, na úhradě výdajů celé delegace se v tomto případě podílí resort Ministerstva obrany a Ministerstva zahraničních věcí," uvedl šéf právního odboru Hradu Václav Pelikán.
Přitom ještě v případě prezidentovy cesty na olympiádu do Soči Hrad tvrdil, že veškeré náklady na ubytování a stravování si v Číně Nejedlý hradil ze svého.
S prezidentem mělo kromě podnikatelů původně odletět i šest ministrů, tři z nich za ČSSD však svoji účast zrušili v souvislosti s vnitropolitickou situací a nesouhlasem s tím, že prezident Zeman odložil řešení o odvolání ministra financí Andreje Babiše až po návratu z cesty.
Do Číny tak z politických představitelů letěli nakonec pouze tři ministři a tři náměstci.
Zemana doprovází ze současných politiků ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (ANO), ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (ČSSD), ministr dopravy Dan Ťok (ANO), náměstci ministra zahraničí Martin Tlapa a Lukáš Kaucký, náměstek ministra vnitra Jiří Zmatlík a náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. Ten patří v Česku k hlavním iniciátorům vzniku kliniky tradiční čínské medicíny.
Cesta za 75 tisíc
Co se týče podnikatelské mise, zveřejnil Svaz průmyslu pouze jména vybraných firem. V delegaci tak odletěl například zástupce technologické firmy Kiwi.com, výrobce transformátorů ETD Transformátory, firmy ČeMeBo, vyrábějící plošné spoje.
V delegaci je také například zástupce výrobce letadel Aircraft Industries, výrobce železničních soukolí Bonatrans nebo strojírenské firmy ZPA Pečky.
Podnikatelskou misi vede prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák. Účastníci delegace se museli zaregistrovat do 18. dubna.
Vzhledem k vládní krizi gradující před termínem odletu a tlaku na zrušení cesty musel právě on prožívat perné chvíle. Byl by to totiž právě Svaz, kdo by v případě zrušení cesty nesl za všechny podnikatele veškeré náklady na storna.
"Svaz nese veškeré finanční riziko pro případ například zrušení cesty ze strany politického představitele, živelní události a podobně," konstatovala PR manažerka Svazu Dudková.
Samotný let hradí podnikatelům stát, ostatní výdaje si platí každý účastník sám; náklady na jednu osobu pro tuto konkrétní cestu do Číny činily 75 tisíc korun.
Zahrnují ubytování v jednolůžkových pokojích, místní přepravu, vízové poplatky, výrobu katalogu mise v čínštině, společné akce a náklady spojené s přípravou cesty a službami pracovníka Svazu průmyslu a dopravy ČR během mise.
Místo Číny vazba
Podle zveřejněných informací odletěl se Zemanem například guvernér České národní banky a bývalý premiér úřednické vlády Jiří Rusnok nebo další bývalý premiér Petr Nečas.
Letošní cesty se měl účastnit i šéf Fotbalového svazu Miroslav Pelta. Ten je však v současné době ve vazební věznici kvůli podezření z korupce.
Pelta doprovázel Zemana už na jeho cestě do Číny před dvěma lety, stejně jako například vlivný právník a šéf České unie sportu Miroslav Jansta, který v současné korupční kauze podával policii vysvětlení.
Eliška Hradilková Bártová pro Ústav nezávislé žurnalistiky
Kurzy
Finance
Kurzovní lístek: 21.12.2024 Exchange s.r.o.
EUR | 25,100 | 25,180 |
USD | 24,000 | 24,120 |