Dnes je úterý 24. května 2022., Svátek má Jana
Počasí dnes 13°C Bouřky

Kam zmizel rukopis slavného Kingova projevu?

Kam zmizel rukopis slavného Kingova projevu?
Martin Luther King 28. srpna 1963 během Pochodu na Washington. V ruce drží text slavného projevu 'I have a dream' | zdroj: Profimedia

Je jen málo tak slavných projevů, jako byla řeč Martina Luthera Kinga, která se před 58 lety zapsala do dějin pod názvem I have a dream (Mám sen). Její původní rukopis ale nenajdeme v žádném muzeu. Kam se vlastně poděl?

Osmadvacátého srpna 1963 přednesl černošský bojovník za lidská práva a rasovou rovnoprávnost Martin Luther King (1929-1968) na schodech u Lincolnova památníku ve Washingtonu projev, který si vyslechlo kolem čtvrt milionu účastníků pochodu za práci a svobodu. "Mám sen, že jednoho dne mé čtyři děti budou žít v zemi, kde nebudou posuzovány podle barvy kůže, ale podle charakteru," zaznělo mimo jiné ve zhruba čtvrthodinovém projevu.

Rok poté King nejen získal Nobelovu cenu za mír, ale americký prezident Lyndon Johnson podepsal zákon o občanských právech, který zakazoval diskriminaci v otázkách zaměstnání a vzdělání. V srpnu 1965 pak byl přijat zákon o volebním právu, jímž byla odstraněna další diskriminační opatření. Krátce po Kingově zavraždění v dubnu 1968 byl přijat třetí zákon, který zakazoval rasovou diskriminaci v oblasti bydlení.

Je třeba připomenout, že Kingův projev I have a dream ve skutečnosti vůbec nezazněl v podobě, v jaké byla napsán. King se od původního textu postupně odchýlil a v závěru hovořil spatra. V improvizovaném projevu zazněly i pasáže, které byly použity již dříve.

Když King za bouřlivého potlesku domluvil, blahopřál mu jeden z poblíž stojících dobrovolných boduguardů George Raveling a požádal jej, zda by mu rukopis (přesněji řečeno strojopis) projevu mohl věnovat. King mu papíry spontánně vtiskl do ruky.

Raveling býval basketbalovou hvězdou a později trenérem, dokonce i asistentem trenéra olympijského týmu USA v Los Angeles 1984 a v Soulu 1988. Dnes je mu 84 let, originál Kingova projevu stále vlastní a nechce jej prodat za nic na světě. Navzdory četným žádostem ze strany muzeí, univerzit či sběratelů a nabídkám dosahujícím až tří milionů dolarů zůstal Raveling neoblomný a důležitý historický dokument si ponechal.

Zdroje:
Vlastní