Dnes je pátek 27. ledna 2023., Svátek má Ingrid
Počasí dnes 0°C Zataženo

K očkování proti covidu se mohou hlásit lidé nad 70 let

K očkování proti covidu se mohou hlásit lidé nad 70 let
Podle dat ministerstva zdravotnictví má plné očkování dvěma dávkami ukončeno zhruba 240.000 lidí | zdroj: Profimedia

K očkování proti covidu-19 se dnes mohou přes web ministerstva zdravotnictví začít hlásit lidé nad 70 let.

Registrovat se, a v případě dostatku vakcíny si i rovnou rezervovat termín, mohou do očkovacích míst v nemocnicích nebo na dalších místech. Kdy přesně bude přihlašování spuštěno, ministerstvo zdravotnictví neuvedlo. Chce předejít náporu v jeden čas jako při registracích osmdesátníků a starších.

Registrační systém k očkování proti nemoci covid-19 pro lidi starší 70 let byl spuštěn dnes před jednou hodinou ranní. Do 8 hodin se podle dat Chytré karantény registrovalo 37 668 lidí. Sedmdesátníků je v Česku zhruba milion. 

Nově mohou také od pondělí hlásit k očkování také praktičtí lékaři své pacienty. Kromě lidí nad 80 let, kteří vakcínu ještě nedostali, a lidí starších 70 let, pro které se registrace spouští dnes, mohou očkovat i mladší, pokud jejich zdravotní stav posoudí jako pro nákazu covidem-19 rizikový.

Na webu lidé nejprve vyplní telefonní číslo, kam jim přijde SMS zprávou kód. Po jeho zadání se mohou k očkování registrovat. Formulář vyžaduje vyplnění jména, adresy, kódu zdravotní pojišťovny a čísla pojištěnce, které u českých občanů odpovídá rodnému číslo. Vyberou také ze seznamu očkovacích míst to, kde se chtějí nechat očkovat. Až bude na jejich preferovaném místě volný termín, přijde druhá SMS zpráva s kódem, který umožní termín zarezervovat. Od odeslání zprávy je třeba kód využít do 72 hodin. Další variantou registrace je telefonát na linku 1221.

Od 15. ledna byly registrace k očkování spuštěny pro starší 80 let. Zaregistrovaných je jich zhruba polovina ze 440 000. Plné očkování dvěma dávkami jich absolvovalo zhruba 83 000, alespoň jednu dávku pak má dalších 182 000. Registrovat se od února mohli také zdravotníci, kteří zatím očkovaní nebyli jinde. Od soboty se do systému mohou hlásit také učitelé, za první den jich to udělalo přes 100 000.

Zdroje: