Dnes je středa 1. února 2023., Svátek má Hynek
Počasí dnes 0°C Smíšené přeháňky

Komentář: K noze! Sedni! Lehni! Zeman cvičí Babiše a Hamáčka

Komentář: K noze! Sedni! Lehni! Zeman cvičí Babiše a Hamáčka
Momentka z výcviku Zemanových pejsků | zdroj: Profimedia

Miloš Zeman vrtí Andrejem Babišem i sociálními demokraty. Tušíte, jak to skončí?

Klíčová otázka domácí politiky na počátku týdne: Jak skončí lízaný mariáš o ministerstvo kultury?

Pokud Miloš Zeman neustoupí a místopředsedu sociálních demokratů Michala Šmardu nejmenuje do čela kultury, anebo jiného ministerstva, připadají do úvahy tři základní výsledky:

1) Miloš Zeman převezme sociální demokracii

Tento případ nastane, když se sociální demokraté smíří s tím, že jejich místopředseda nebude ve vládě, kam ho nominovali, a přesto v koalici zůstanou. Tak potvrdí Zemanovo konečné slovo v personální politice strany a její faktické podřízení mocnáři.

profimedia-0454086246babiš hamáček Sed-leh nám šel dobře. Taky za aport nás páníček Miloš pochválil | zdroj: Profimedia

Nakročeno k tomu mají sociální demokraté přinejmenším od loňského září. Tehdy si nechali odstřelit Miroslava Pocheho, kterého nominovali na ministra zahraničí.

V politice ústupků a úklon Jan Hamáček pokračoval, když Miloše Zemana pozval na stranický sjezd. A nedávno s argumentem "pozvání prezidenta se přece neodmítá" kývl zase na schůzku v Lánech, kam si Zeman přizval ministra kultury Antonína Staňka. Tomu před tím dali sociální demokraté z vlády výpověď. Pro šéfa strany dost ponižující situace - jako když učitel zve do sborovny dva rozkohoucené výrostky.

Pokud tentokrát přátelé a přítelkyně z liďáku znovu ucuknou, pohádka 'Jak se socánci odrazili ode dna' bude pro ně mít špatný konec. Zeman dostane jejich dušičky pod pokličku a partaj začne formovat k obrazu svému.

profimedia-0457227068zeman Výcvik probíhá uspokojivě, základní pokyny pejsci zvládají | zdroj: Profimedia

2) Miloš Zeman převezme vládu

Druhý případ by byl výsledkem zásadovosti sociálních demokratů, kteří zavrhnou appeasement s vrchním velitelem. Když jim nejmenuje Šmardu, odejdou z vlády. Zahrabou se v opozici, budou si mezi sebou vyřizovat účty a rozdírat staré rány.

Andrej Babiš ve Strakově akademii zůstane. Ocitne se však v tuze nepříjemné situaci. Dostane se do ještě větší podřízenosti vůči Miloši Zemanovi.

Už teď přitom premiér vypadá jak spráskaný pes. V lepších okamžicích jako schlíplý pes, který musí slyšet na prezidentův povel 'aport'.

U Zemana narazil. Zprvu se chvástal svými obchodnickými dovednostmi, zejména uměním vyjednávat. Potom otočil a dal ruce pryč od Šmardy – ať si spor o ministerstvo kultury vyřídí s prezidentem Hamáček.

Z vlády se však Babiš pakovat nebude. Když se ČSSD přesune do opozice, premiér přeskládá vládu, doplní ji odborníky (v tomto případě odborník = Zemanův člověk) a kabinet pojede dál.

Zeman ale získá zásadní vliv na jeho rozhodování. Už teď ho má větší, než by bylo zdrávo. Je to dáno trestním stíháním premiéra. Prezident je jednou figurou, která ho může zastavit. 

3) Páníček Miloš povolí sociálním demokratům vodítko

Možná je i kompromisní rošáda ve vládě. Šmarda půjde na jiné ministerstvo. Po Staňkovi na kulturu nastoupí nominant ANO (a prezidenta).

Sociální demokraté i Miloš Zeman si uvědomí, že odstřelit vládu kvůli ministerstvu s rozpočtem čtrnáct miliard by byl 'nestátnický" počin a najdou kompromis. Zeman chce odvolat Staňka až koncem července, takže na nějakou dohodu zbývají dva týdny. 

Také z této varianty však vyjde Zeman posílen. Uhájí si nikde nepsané právo spolurozhodovat o složení vlády.

A vítězem je...

Je patrné, že v žádné ze zmíněných variant nevítězí Andrej Babiš, ale ani sociální demokracie. Ve všech však vyhrává Miloš Zeman, jehož cíl je jasný: Přimět sociální demokracii k poslušnosti, nebo ji vystrčit z vlády, přinejmenším vládním čučkařům ukázat, zač je toho loket.

Vládní krize je pro Zemana jedinečná šance dostat se do centra pozornosti a zesměšňovat šéfy koaličních stran. Především mu však dovoluje získat větší vliv na vládu. Není divu, že je teď vysmátý od ucha k uchu.

Miloš Zeman už nedokáže objímat stromy na Vysočině, nezvládne ani důchodcovského aligátora, u voleb ho zbourá vyšinutá sextremistka a v počítači mu lítá dětské porno. Politické instinkty mu ale dosud fungují.

Mocenské kalkulace zvládá skvěle. Klobouk dolů!

---------------

A nakonec tip pro sázkaře: Nejreálnější je výsledek 3).

(Disclaimer: Autor se vzdává odpovědnosti za tuto předpověď.)

Zdroje:
Vlastní