Jste na řadě, varuje Islámský stát New York

- Aktuality autor: roj

Nové video organizace Islámský stát naznačuje, že terčem příštích teroristických útoků obdobných těm v Paříži by se měl stát New York. Varování doprovází akční záběry toho, jak se sebevražedný atentátník připravuje na útok, s Times Square v pozadí. Podle newyorského starosty Billa de Blasiy ale "žádná konkrétní či reálná hrozba" nejlidnatějšímu americkému městu nehrozí. FBI však záznam prověřuje. 

Centrem dalšího atentátu má být podle videa Islámského státu New York

Centrem dalšího atentátu má být podle videa Islámského státu New York,zdroj: ThinkStock

Jak starosta rovněž uvedl, město se nenechá zastrašit. "Newyorčané nebudou žít ve strachu, lidé by měli dále chodit do práce, žít své životy a užívat si nejskvělejší město na světě," dodal. Obyvatele vyzval, aby i nadále dělali vše jako obvykle, nicméně zároveň zůstali ve střehu. Informace o konkrétní hrozbě nemá ani newyorská policie či americká tajná služba FBI.

"Některé části videozáznamu nejsou nové, na videu je opět řečeno, že New York zůstává hlavním terčem pro teroristické útoky," uvedl newyorský policejní komisař Stephen Davis. "I když v současné době neexistuje konkrétní hrozba městu, zůstáváme velmi ostražití," dodal.

FBI prostřednictvím své mluvčí uvedla, že zaznamenala informace o videozáznamu, ve kterém se mluví o teroristických hrozbách New Yorku, a že vše prošetřuje.

Videozáznam, který je dlouhý asi šest minut, zahrnuje mimo jiné záběry, které ukazují sebevražedného atentátníka, jak se připravuje na útok. Jsou tam rovněž záběry Times Square a dalších částí Manhattanu oblíbených mezi turisty.

Většina videa jsou ale scény z Paříže a záběry prezidenta Françoise Hollanda.

Americké ministerstvo zahraničí zároveň varovalo, že potenciálním cílem teroristických útoků se může stát i Itálie. FBI předala Italům informaci o možným cílech teroristických útoků, mezi kterými je Bazilika svatého Petra ve Vatikánu a rovněž katedrála a operní dům La Scala v Miláně. Podle rozhlasové stanice RAI nicméně neexistují "žádné přímé náznaky konkrétních hrozeb".

Islámský stát se přihlásil k teroristickým útokům z minulého pátku v Paříži, při kterých při střelbě a sebevražedných útocích v koncertním sále, restauraci a fotbalovém stadionu zahynulo 129 lidí.

Tagy: zahraničí Spojené státy Islámský stát (IS) teroristická hrozba terorismus a násilí

Zdroje: ČTK