Má Rusko v Sýrii i pozemní síly? Ruští blogeři tvrdí, že ano

- Aktuality autor: roj

Ruští blogeři tvrdí, že slova o tom, že ruská armáda v Sýrii podniká jen letecké útoky, mají trhliny. Na oficiální armádní mapě našli důkaz o tom, že se v zemi nacházejí i pozemní síly - a to v podobě baterií ruských houfnic. 

Rusko má prý na území Sýrie i pozemní síly

Rusko má prý na území Sýrie i pozemní síly,zdroj: RT

Záběr na mapu generálního štábu obsahovala reportáž ruské státní televize o jednání šéfa Kremlu Vladimira Putina s vojenskými náčelníky. Na mapě byl údajně údaj o dislokaci baterie ruských houfnic v hloubi syrského území.

Rusko přítomnost svých pozemních sil v Sýrii vytrvale odmítá, připouští jen vysazení nevelké logistické obsluhy leteckých sil, které na cíle v Sýrii útočí od konce září. Naposledy dnes mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov novinářům řekl, že ruské pozemní vojsko v Sýrii neoperuje. "Prezident Putin to mnohokrát opakoval," řekl Peskov.

Zrak ruských blogerů, zběhlých v armádní kartografii, dnes padl na bod mezi Damaškem a syrským Homsem. Na mapě prezentované Putinovi byl u tohoto bodu nápis "5 Gapatr 120. ABR 2A65 Msta B, šest kusů od 14:00 06.11.".

Podle expertů jde o údaj zachycující nasazení baterie šesti houfnic Msta ze 120. dělostřelecké brigády dislokované na Sibiři. Podle dostupných informací tato brigáda skutečně houfnice Msta ve výzbroji má.

Žádost agentury Reuters o vysvětlení ruské ministerstvo obrany ponechalo bez odpovědi. Ruská děla mají být podle mapy rozmístěna na dostřel od syrské obce Mhín, kde jsou v obklíčení údajní islámští extremisté.

Rusko dosud tvrdilo, že jeho vojáci operují pouze na základě Tartús, kterou si Moskva pronajímá, a na letišti v Latákíji, odkud k útokům startují ruské letouny.

Tagy: Rusko Sýrie zahraničí ruská armáda ruská intervence v Sýrii

Zdroje: ČTK