Johnson jednání o brexitu nepovede, premiérem být nechce

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 30. 6. 2016 15:55) - Aktuality autor: roj

Jeden z největších zastánců odchodu Velké Británie z Evropské unie, bývalý starosta Londýna Boris Johnson, překvapivě nebude kandidovat na šéfa Konzervativní strany a nenahradí tak Davida Camerona v premiérské funkci. Vysvětlil to tím, že strana potřebuje někoho, kdo stmelí odpůrce a zastánce unijního členství, což on není.

Boris Johnson nebude kandidovat na šéfa kozervativců

Boris Johnson nebude kandidovat na šéfa kozervativců,zdroj: Profimedia.cz

O další nečekanou zprávu se postaral nynější ministr spravedlnosti Michael Gove, který kandidaturu naopak ohlásil a který až do středy Johnsona v možném tažení do Downing Street číslo 10, tedy sídla premiéra, podporoval.

O křeslo ministerského předsedy se chtějí utkat také ministryně vnitra Theresa Mayová, ministr pro zaměstnanost a penzijní reformu Stephen Crabb a někdejší ministr obrany Liam Fox.

Johnson řekl, že po konzultacích s kolegy a s ohledem na situaci v parlamentu dospěl k názoru, že nemůže být tím, kdo bude usilovat po dosluhujícím premiérovi Davidu Cameronovi o post předsedy Konzervativní strany a tím i o křeslo šéfa britské vlády.

Gove, který až do čtvrtka veřejně odmítal možnost kandidovat na premiérský úřad, v prohlášení oznámil, že po důkladném zvážení musel připustit, i když neochotně, že Johnson by nebyl tím správným vůdcem, který by se v této složité době mohl chopit vedení země.

Mayová, kterou britská sázková kancelář spolu s Govem považuje za největší favority, prohlásila, že nepředpokládá aktivaci článku 50 lisabonské smlouvy o reformě EU, který řeší odchod ze společenství, před koncem letošního roku. Dodala také, že proces britské odluky potrvá několik let.

Mayová členství v EU podporovala, stála však mimo kampaň. Nyní řekla, že vůle voličů volajících po brexitu je jasná a že pokusy o setrvání v evropském bloku či o opětovný vstup v budoucnu jsou nemyslitelné.

Uvedla rovněž, že Britové vládě neudělili žádný mandát k tomu, aby souhlasila s volným pohybem osob. To je ale spolu s volným pohybem zboží, služeb a kapitálu jedna ze čtyř podmínek, bez kterých EU odmítá zpřístupnit svůj jednotný trh.

Šéf protievropské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigel Farage v rozhovoru pro francouzský deník Le Figaro prohlásil, že Británie může s výjimkou kontroly přistěhovalectví učinit v jednání s unií o přístupu k jednotnému trhu ústupky.

Připustil také, že Londýn může kvůli účasti na volném trhu přispívat do rozpočtu Evropské unie, i když pro to nevidí logický důvod. Farage by na rozdíl od Camerona a Mayové uvítal co nejrychlejší aktivaci zmíněného článku 50, neboť má dojem, že otálení v této věci přináší více škod než užitku.

Tagy: Velká Británie zahraničí britská politika Brexit

Zdroje: ČTK