Jediným kandidátem na ministra zahraničí zůstává Poche. Jak Hamáček vyřeší problematickou situaci?

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 27. 8. 2018 16:19) - Aktuality autor: šar

Pro ČSSD zůstává jediným kandidátem na ministra zahraničí europoslanec Miroslav Poche, řekl vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Ten je zatím pověřen řízením tohoto ministerstva. Prezident Miloš Zeman nominaci Pocheho do vlády odmítl a zdůrazňoval, že postoj nezmění. Premiér Andrej Babiše (ANO) očekává, že ČSSD situaci brzy vyřeší.

Jan Hamáček a Miroslav Poche (vpravo)

Jan Hamáček a Miroslav Poche (vpravo),zdroj: Martin Sekanina / CNC / Profimedia

Podle Hamáčka zůstává v platnosti rozhodnutí předsednictva sociální demokracie, které Pocheho nominovalo do čela diplomacie. V pátek se předsednictvo znovu sejde a bude o situaci jednat. Předseda ČSSD neodpověděl na dotaz, zda je možné, že by vrcholný stranický orgán při tomto jednání změnil názor. "Předsednictvo je kolektivní orgán. Každý člen má jeden hlas, včetně předsedy," řekl pouze.

O situaci chce mluvit také s prezidentem Zemanem. Očekává, že neformálně se tématu dotknou ve středu, kdy Zeman přijme na Pražském hradě české velvyslance a Hamáček se setkání zúčastní jako úřadující šéf diplomacie.

Hamáček by chtěl situaci s ministerstvem zahraničí vyřešit co nejdříve, přesný termín ovšem dnes neuvedl. Nemá zprávy o tom, že by záležitost zatěžovala českou diplomacii, uvedl. "Naše zastupitelské úřady fungují standardně, stejně tak standardně funguje Černínský palác a žádné problémy nejsou. A pokud se podíváte na některé problémy, které jsme řešili přes léto, tak se ukazuje, že ta situace není nijak komplikovaná," řekl.

Babiš dnes odpoledne po setkání se Zemanem v Lánech řekl, že situace ohledně ministerstva zahraničí není ideální. Podle něj ale také nemá negativní dopad na fungování ministerstva, kde podle něj působí kvalitní náměstci.

Řešení situace Babiš nechává na ČSSD. "Předpokládám, že sociální demokracie to vyřeší," řekl s tím, že mu Hamáček slíbil řešení v řádu týdnů. Se Zemanem dnes o věci krátce mluvili, ale nemohli se jí důkladně věnovat, protože neměli informaci o tom, s jakým návrhem ČSSD přijde.

Předseda ČSSD dnes také opětovně odmítl spekulace o tom, že by sociální demokraté mohli místo Pocheho nominovat do vlády lídra své kandidátky pro volby v Praze Jakuba Landovského. "Je to spekulace jednoho z našich deníků. Já jsme o tom nikdy nehovořil, že by pan Landovský měl být kandidátem sociální demokracie," řekl. Dohady o své možné nominaci odmítl o víkendu i Landovský, když uvedl, že ho nikdo s nabídkou neoslovil a že se soustřeďuje na dosažení maximálního úspěchu v komunálních volbách.

Tagy: ČSSD Pražský hrad Česko domácí Ministerstvo zahraničí česká vláda česká politika

Zdroje: ČTK