Zeman považuje vládu za kompletní. Zahraničí už řešit nehodlá

AKTUALITA - Aktuality autor: von

Prezident Miloš Zeman přijal demisi ministra práce a sociálních věcí Petra Krčála, jeho náhradnici Janu Maláčovou jmenuje po setkání příští týden. Po této výměně považuje podle vlastních slov českou vládu za hotovou. Za definitivního ministra zahraničí tak pokládá předsedu ČSSD Jana Hamáčka, který vede zároveň i resort vnitra. O Miroslavu Pochem už jednat nehodlá.

Miloš Zeman podpořil vznik vlády před hlasováním o důvěře ve Sněmovně. Měnit ministra zahraničí už nehodlá

Miloš Zeman podpořil vznik vlády před hlasováním o důvěře ve Sněmovně. Měnit ministra zahraničí už nehodlá,zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

"Já jsem zaprvé jmenoval premiéra a zadruhé vládu včetně ministra zahraničí," vysvětlil Zeman, proč považuje věc za uzavřenou. Prezident před třemi týdny kvůli svým výhradám odmítl nominanta ČSSD Miroslava Pocheho a místo něj na návrh premiéra Andreje Babiše (ANO) pověřil vedením diplomacie Hamáčka. Zeman dnes řekl, že není nic neobvyklého, když jeden ministr má na starosti dva resorty.

Nechává proto na Hamáčkovi, jak dlouho povede vnitro i diplomacii. "Nepochybuji o tom, že pan Hamáček se svými zkušenostmi může být velmi dobrým ministrem zahraničí," řekl Zeman.

Prezident v současné době nevidí důvod, aby s ostatními aktéry o ministerstvu zahraničí jednal. "Jestliže by pan Hamáček rezignoval, pak je to důvod k jednání, on ale nerezignoval a doufám, že v dohledné době ani rezignovat nebude," uvedl. Dodal, že Hamáčkovi nechce do otázky jeho setrvání v Černínském paláci nijak mluvit.

Poche zatím zůstává mimo

Předsednictvo ČSSD v květnu vybralo do čela diplomacie europoslance Pocheho. Zeman ho však s odkazem na to, že zpochybňuje odmítání migračních kvót a českou proizraelskou politiku, odmítl jmenovat. Na osobní schůzce ho vyzval, aby o funkci neusiloval. Sociální demokracie dosud na Pochem trvá. K činnosti vybízí premiéra Babiše, který naopak hovoří o tom, že příslušné návrhy na Hrad doručil a řešení by měla hledat především sociální demokracie.

Hamáček situaci v čele resortu označuje za dočasnou. Při jeho nástupu před třemi týdny Poche prohlásil, že bude v Černínském paláci působit jako nehonorovaný politický tajemník. Hamáček však minulý týden poslancům zahraničního výboru řekl, že Poche zatím na ministerstvu v žádné oficiální funkci není.

Tagy: Česko domácí Ministerstvo zahraničí česká vláda česká politika

Zdroje: ČTK