Jed na hraboše se nesmí používat plošně, potvrdilo ministerstvo

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 12. 8. 2019 17:36) - Aktuality autor: šar

I po pondělním jednání stále platí, že se jed na hraboše v Česku nesmí aplikovat plošně. Povolení výjimky je nadále pozastaveno.

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek , zdroj: Profimedia.cz

Na ministerstvu zemědělství se dnes konala druhá porada ohledně zákazu. Resort navrhuje dávat jed pouze do nor, jak se to provádí na Slovensku, v Německu i v Rakousku. Nikoliv plošně, jak žádají zemědělci. Ti tvrdí, že škody způsobené hraboši jsou vysoké, na východě republiky se prý jedná dokonce o kalamitu. 

Ministerstvo v pátek pozastavilo výjimku umožňující používat jed Stutox II plošně kvůli kritice upozorňující, že přípravek je nebezpečný pro divokou zvěř i ptactvo. 

Jednotliví zemědělci mohou podle mluvčího ministerstva Vojtěcha Bílého požádat o výjimku místní orgány ochrany přírody a krajiny. 

Šéf Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha uvedl, že výsledek pondělního jednání je zklamáním. Dle jeho slov není jasné, jaký bude postup, pokud hraboši zlikvidují ozimy, a jak to bude s kompenzacemi. Pýcha uvedl, že se zemědělci obrátí s žádostí o pomoc na kraje, zároveň však budou nadále usilovat o jednání s ministerstvem ohledně této záležitosti.

Tagy: Česko domácí jed ministerstvo zemědělství zvířata a příroda ekologie a ochrana životního prostředí

Zdroje: čt24