Jde Babiš komunistům na ruku? Chce zdanit církevní restituce

AKTUALITA - Aktuality autor: von

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš uvažuje podle Lidových novin o zdanění peněžité části církevních restitucí.  Tímto krokem by se stmelilo spojenectví s komunisty a Okamurovou SPD, varuje místopředseda ČSSD Jan Birke. Lidovci i Miroslav Kalousek z TOP 09 se zdaněním nesouhlasí a považují ho dokonce za protiústavní.

Návrh Andreje Babiše zdanit církevní restituce  může být součástí dohody s  KSČM

Návrh Andreje Babiše zdanit církevní restituce může být součástí dohody s KSČM,zdroj: Petr Horník / Právo / Profimedia

"Může tak vzniknout ďábelská koalice, jak tomu pracovně říkám," uvedl Birke. Podle něj ne všichni členové hnutí ANO jsou nakloněni spolupráci zejména s hnutím SPD Tomia Okamrury a zdanění církevních restitucí může otupit hrany. Lituje toho, že ČSSD v otázce restitucí svoje voliče nevyslyšela, k návrhu by se nyní přikláněl.

Místopředseda KSČM Jiří Dolejš sdělil, že jde o jeden z požadavků KSČM na případnou většinu ve Sněmovně. "Doufáme, že ti, co takto hovoří, nezmění názor, je to stále ještě reálná cesta ke korekci nepřiměřenosti daru církvím z roku 2012," uvedl. Poznamenal, že o zdanění dříve ČSSD jen mluvila, před volbami to zmínil i Babiš a KSČM předložila příslušný návrh zákona.

Jako ústupek za podržení menšinové vlády vidí návrh šéf hnutí STAN Petr Gazdík. "A dosti špatným signálem by bylo to, že vláda zpětně mění uzavřené a zčásti už i plněné smlouvy," doplnil. Za nemravné danit majetek, který byl ukraden, označili lidovci. Podle místopředsedy Jana Bartoška nejde o restituce, ale o to, že Babiš nectí základní právní principy. Retroaktivní zákony jsou protiústavní, napsal na twitter. řekl, že Babiš se neštítí spolupráce s kýmkoli k dosažení svých cílů.

"Náhrada za ukradený majetek není příjem. Nemůže být proto daněna. Byla by to jen další krádež a křivda," reagoval na twitteru Kalousek.

Poslanec Václav Klaus mladší (ODS) napsal, že není příznivcem církevních restitucí a nehlasoval by pro ně. "Zdaňovat je ale už věc nevyřeší. Koho to s kým sblíží, nevím," uvedl.

Zákon o církevních restitucích vstoupil v platnost začátkem roku 2013 a počítá s tím, že církve dostanou od státu nemovitý majetek v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Za nemovitosti, které se podle zákona nevydávají, mají církve během 30 let získat 59 miliard, navyšovaných o inflaci. Náhrady jsou vypláceny už od roku 2013. Zdanění, pokud by bylo odsouhlaseno, by se ale podle Lidových novin netýkalo už vyplacených peněz.

Tagy: církev Česko církevní restituce domácí KSČM hnutí Ano česká politika Svoboda a přímá demokracie SPD

Zdroje: ČTK