Národní galerie vydá Madonu z Veveří, farnost ji chce vystavit v Brně

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 19. 2. 2016 18:02) - Aktuality autor: roj

Národní galerie přistoupí na rozhodnutí soudu a předá obraz Madona z Veveří římskokatolické farnosti ve Veverské Bítýšce. Ta kvůli průtahům už hrozila podáním exekuce. Obě znesvářené strany se ale neshodnou na budoucnosti Madony. Galerie požadovala bezplatnou zápůjčku na 20 let, farnost to však odmítla.

Národní galerie v Praze nakonec obraz Madony z Veveří (vlevo) církvi vydá

Národní galerie v Praze nakonec obraz Madony z Veveří (vlevo) církvi vydá,zdroj: Profimedia.cz

Galerie podle její mluvčí Terezy Ježkové od farnosti obdržela ve čtvrtek večer požadovaná písemná stanoviska Národního památkového ústavu a Krajského úřadu Jihomoravského kraje.

"Národní galerie v Praze je proto připravena, jak po celou dobu avizovala, vydat deskový obraz Madony z Veveří v nejbližším možném termínu," uvedla mluvčí.

V příštím týdnu se galerie s farností podle mluvčí dohodne na termínu převozu deskové malby. Bude se také jednat o podmínkách převozu vzácného středověkého díla, tedy zejména o tom, v čí režii převoz bude.

"Za rozhodnutí jsme rádi. Jakmile galerie vyřeší všechny majetkové záležitosti s farností, jsme připravení jednat o podmínkách, jak obraz do Brna přepravit," řekl ředitel muzea Martin Motyčka. 

O vydání díla, o které farnost požádala při majetkovém vyrovnání státu s církvemi, rozhodl pravomocně v prosinci pražský městský soud. NG uváděla, že má obraz, který je součástí stálé expozice středověkého umění, církvi vydat do 19. února, tedy do pátku.

Farnost ale uváděla jiná data a její právní zástupce stanovil jako nejzazší termín čtvrtek 18. února v 17:00. V případě, že tak NG neučiní, avizoval podání návrhu na exekuci. Podle svého pátečního vyjádření na návrhu pracuje.

Galerie stále na svoji obranu, proč nerespektuje rozhodnutí soudu, uváděla, že pro transport díla potřebuje vyjádření příslušných orgánů státní památkové péče, byť ministerstvo kultury uvedlo, že v tomto případě stačí změnu umístění kulturní památky ohlásit Národnímu památkovému ústavu. Madona z Veveří je od loňska národní kulturní památkou.

Bude malba k vidění v Praze, nebo v Brně?

Zatím ale mezi galerií a církví nepanuje shoda o budoucím vystavení obrazu. Farnost plánuje malbu vystavit v brněnském Diecézním muzeu. Podle něj obraz vhodně zapadne do expozice sakrálních památek. "Očekáváme od něj zvýšení zájmu veřejnosti. Věříme, že návštěvníci budou moct u obrazu rozjímat," uvedl Motyčka.

NG vydala jiným církevním subjektům další díla - a na jejich dlouhodobé zápůjčce se s novými majiteli dohodla.

Jde například o dva gotické křídlové oltáře z Duban a sochy Panny Marie, které NG vrátila litoměřickému biskupství. Biskupství souhlasilo s tím, že zůstanou zapůjčené v Anežském klášteře v Praze, kde jsou důležitou součástí expozice středověkého umění.

Stejně tak se NG dohodla s vyšebrodskými cisterciáky, kterým vrátila Vyšebrodský oltář, další významnou středověkou památku.

Rytířský řád Křižovníků s červenou hvězdou ponechá veřejnosti přístupné čtyři části takzvaného Puchnerova oltáře a Česká provincie Řádu sv. Augustina zapůjčuje NG dva obrazy Petra Paula Rubense - Umučení sv. Tomáše a Sv. Augustin.

Farnost zápůjčku odmítla

Bítýšský farář Marek Hlávka se před několika týdny sešel s vedením pražské galerie. "Ředitel si vyžádal schůzku a učinil nám nabídku, že se galerie nebude dovolávat k Nejvyššímu soudu, pokud jí obraz bezplatně na 20 let zapůjčíme. Když jsme řekli, že ho chceme do Brna, padla možnost, že si máme nechat obraz na rok v Brně a pak ho na 20 let bezplatně galerii zapůjčit. Odmítli jsme to," popsal jednání Hlávka.

"Do této chvíle jsme v této záležitosti nebyli Národní galerií jakkoli kontaktováni. I nadále jsme připraveni Madonu z Veveří přijmout a instalovat na pečlivě připravené místo ve stálé expozici Vita Christi," řekl ředitel muzea Martin Motyčka.

Dodal, že muzeum nemůže vstupovat do jednání mezi farností, která je majitelem obrazu, a Národní galerií.

Tagy: Česko církevní restituce domácí výtvarné umění umění a kultura

Zdroje: ČTK