Spory ustaly. Hrad uzavřel s katolickou církví majetkové vyrovnání

- Aktuality autor: roj

Otázka církevních restitucí na Pražském hraje je po letech sporů konečně uzavření. Zástupci Hradu a katolické církve podepsali majetkové vyrovnání. Církev získala pětinu původně požadovaných domů, mimo jiné budovu Nového proboštství, jednoho z novogotických Mockerových domů, a klášter svatého Jiří. Dalších nároků na hradní nemovitosti se vdala.

Klášter svatého Jiří na Pražském hradě

Klášter svatého Jiří na Pražském hradě,zdroj: Jan Schejbal / Empresa Media / Profimedia

Smlouvy v pátek podepsali zástupci katolické církve a Hradu za přítomnosti prezidenta Miloše Zemana a arcibiskupa Dominika Duky.

Dohodu v tomto rozsahu předpokládalo memorandum, které Zeman s Dukou podepsali loni v létě. Následnou přípravu smluv ale doprovázely komplikace a konečná dohoda byla oproti předpokladu odsunuta o více než měsíc.

Mohly za to podle zástupců Hradu právní komplikace, ale podle Zemana také to, že se Náboženská matice náhle vzdala nároků na svatojiřský klášter. To ale následně zástupci matice odmítli.

Podle Zemana byl poslední spor, který se týkal budoucnosti archivu metropolitní kapituly, vyřešen při pátečním obědě. Církev se nároků na tento archiv vzdá.

"Tečka" za majetkovým vyrovnáním

Duka poznamenal, že podpis smluv považuje za "jakousi tečku" naplnění zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi.

Katolická církev o navrácení domů na Hradě požádala v létě 2013 na základě zákona o majetkovém vyrovnání státu a církví.

Kromě Jiřského kláštera a Nového proboštství požádala také třeba o svatojiřskou baziliku, Mladotův dům, Staré proboštství, šest domů ve Vikářské ulici a jeden dům u Zlaté uličky. Požádala i o některé movité věci.

Kancelář prezidenta republiky ale první žádost odmítla kvůli bezpečnosti. Při dalších jednáních zástupci církve od části svých požadavků ustoupili, a v srpnu tak bylo podepsáno předběžné memorandum. Kapitula i matice se zavázaly, že do pěti let objekty na vlastní náklady zrekonstruují.

Především v případě kláštera sv. Jiří to budou nemalé investice. Podle Zemana jsou totiž vnitřní prostory ve špatném stavu.

Kromě vydání dvou nemovitostí se obě strany domluvily, že církev bude využívat románskou baziliku sv. Jiří. Podle Duky bude při jejím využívání platit podobný princip jako u správy katedrály sv. Víta.

Proti dohodě vystupoval kardinál Vlk

Proti dohodě se v minulosti ostře postavil kardinál Miloslav Vlk, označil ji za protizákonnou a protiústavní. Podle Duky ale při svém vyjádření neměl dostatek informací.

Naopak proti navracení nemovitostí na Hradě se postavil premiér Bohuslav Sobotka, který požadoval vynětí areálu Pražského hradu z církevních restitucí. V pátek předseda vlády před novináři označil dohodu za užitečnou a za rozumný kompromis.

Podle Zemana měla vláda dva roky na to, aby připravila kvůli hradním restitucím speciální zákon, což neučinila. Iniciativy se tak prý musel s Dukou chopit sám.

Církev a Hrad řešily otázku některých nemovitostí už od 90. let. Spory se táhly především kolem katedrály sv. Víta, po řadě soudních rozsudků byla podepsána dohoda, podle které se stát i církev o chrám starají společně.

Za prezidentování Zemanova předchůdce Václava Klause získala církev do dlouhodobého pronájmu Mladotův dům.

Tagy: Pražský hrad Česko církevní restituce domácí prezident Miloš Zeman církev versus stát česká politika

Zdroje: ČTK