Lesy ČR nechtějí vydat majetek církvím. Prověří jejich nároky

- Aktuality autor: pal

Lesy ČR nechtějí v Jihočeském kraji vydat část majetku církvím v rámci restitucí. Nejprve prý prověří, zda žadatelé mají na tento majetek skutečný nárok. Většina majetku, který Lesy ČR odmítají vrátit, se týká řádu vyšebrodských cisterciáků. 

Lesy ČR nechtějí v Jihočeském kraji vydat část majetku církvím. Ilustrační foto

Lesy ČR nechtějí v Jihočeském kraji vydat část majetku církvím. Ilustrační foto,zdroj: ThinkStock

"Ta pochybnost sama o sobě neznamená, že bychom chtěli a priori tvrdit, jaká byla skutečnost. Jde nám o to, abychom mohli s klidným vědomím a svědomím se spolehnout na výsledek správního řízení a jako takové jej budeme respektovat," řekl generální ředitel podniku Daniel Szórád.

V řízení Státní pozemkový úřad (SPÚ) dříve uvedl, že vyšebrodský klášter by měl v restitucích získat 4500 hektarů lesa. Odmítnuté výzvy se týkají zhruba 500 hektarů.

Zmiňovanou rešerši na posouzení situace si Lesy ČR nechávají zhotovit od bývalého soudce brněnského nejvyššího soudu.

"Já s ním nemám dohodu, že bych ho mohl jmenovat, takže ho jmenovat nebudu. Ale je to člověk s bohatými zkušenostmi s restitučními procesy," uvedl ředitel.

Podle Szóráda se podnik ohledně toho, jak bude postupovat v otázce restitucí, definitivně rozhodne do konce září.

Lesy ČR se v Jihočeském kraji zabývají výdejem restitučního majetku na rozloze 16 tisíc hektarů. Celkem jde o 228 výzev a k drtivé většině podnik nenalezl pochybnosti a nebrání se jim.

Tagy: Česko církevní restituce domácí Lesy ČR

Zdroje: ČTK