Japonci smí nasadit armádu v zahraničí. Poprvé od války

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 16. 7. 2015 13:34) - Aktuality autor: pal

Dolní komora japonského parlamentu ve čtvrtek odhlasovala zákony, které umožní nasadit japonskou armádu, za konkrétních podmínek, v zahraničí a to poprvé od konce druhé světové války. Současná ústava totiž Japonsku zakazovala používat armádu v jiném případě než při obraně vlastního území. 

Japonská armáda může být poslána i mimo území ostrovního státu

Japonská armáda může být poslána i mimo území ostrovního státu,zdroj: ThinkStock

Hlasování přišlo den poté, co vláda prosadila zákony nejprve v parlamentním výboru, a to i navzdory stupňujícím se protestům veřejnosti. Premiér Šinzó Abe usiluje o posílení role armády kvůli narůstajícím mocenským ambicím Číny v regionu a rovněž by rád přispěl k mezinárodnímu úsilí o mírové řešení konfliktů. Jeho kroky již ocenil velký spojenec Japonska - Spojené státy.

Mohou nové zákony Japonsko zatáhnout do konfliktů? 

Kritici naopak tvrdí, že nové zákony mohou Japonsko zatáhnout do vleklých konfliktů, do kterých jsou USA zapojeny po celém světě. Zároveň jde podle nich o porušení článku devět poválečné pacifistické ústavy. Ústava vznikla jako důsledek druhé světové války, v níž bylo Japonsko spojencem Německa a okupovalo velkou část Asie.

"Bezpečnostní situace okolo Japonska je čím dál tím obtížnější," uvedl japonský premiér po hlasování. "Tyto zákony jsou důležité, abychom ochránili životy japonských občanů a zabránili válce," dodal.

Čínská diplomacie ve své první reakci uvedla, že krok Japonska zpochybňuje poválečný závazek země, že "půjde cestou mírového rozvoje". Jak ministerstvo zahraničí dodalo, Japonsko by se mělo poučit ze své historie.

Nové zákony ruší zeměpisná omezení pro operace japonské armády. Další změnou je to, že by Japonsko mělo mít možnost bránit nejen sebe, ale i napadené spojence. Nová legislativa by rovněž rozšířila americko-japonskou bezpečnostní alianci.

Zákony se nyní přesouvají do horní komory parlamentu, která o nich bude diskutovat a do 60 dnů i hlasovat.

Tagy: zahraničí Japonsko japonská armáda

Zdroje: ČTK