Chameneí tlumí optimismus ze smlouvy mezi Západem a Íránem

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 16. 7. 2015 11:23) - Aktuality autor: pal

Duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí varoval před tím, aby Západ neporušoval nově vzniklou dohodu o Íránském jádru. Text nové smlouvy musí být podle Chameneího pečlivě prozkoumán. Jeho reakce je v přímém kontrastu s oslavnými ohlasy íránských politiků na nově vzniklou dohodu. 

Duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí varuje před tím, že by Západ mohl novou smlouvu porušit

Duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí varuje před tím, že by Západ mohl novou smlouvu porušit,zdroj: Profimedia.cz

V dopisu Rúhánímu Chameneí napsal, že podpis dohody je důležitý krok. "Text ale musí být pečlivě prozkoumán a musejí být provedeny nezbytné právní procedury, aby smlouvu druhá strana po ratifikaci nemohla porušit," napsal ajatolláh. "Některé ze šestice mocností nejsou důvěryhodné," dodal podle agentury IRNA.

Rúhání v úterý v komentáři ke smlouvě uvedl, že žádný dokument není dokonalý, ale smlouva je "politickým vítězstvím" pro Írán, který už nebude označován za světovou hrozbu. "Tato dohoda je v dějinách světové diplomacie bezprecedentní úspěch. Ruší veškeré výhrůžné rezoluce Rady bezpečnosti OSN a otevírá dveře ke spolupráci s Íránem, dokonce i v jaderné energetice," konstatoval prezident.

Před dohodou varuje i Syrský princ 

Dojednaná dohoda s Íránem o jeho jaderném programu umožní Teheránu získat jadernou bombu a v regionu "způsobí pohromu". Uvedl to vlivný saúdskoarabský princ Bandár bin Sultán, bývalý šéf saúdskoarabských tajných služeb. 

Saúdskoarabský princ odstoupil ze své funkce před rokem poté, co pomáhal organizovat pomoc Rijádu pro syrské rebely bojující proti režimu prezidenta Bašára Asada, kterého podporuje Írán. Jak uvedl v článku pro libanonský deník Daily Star, Saúdští Arabové se teď odvracejí od Spojených států.

"Lidé v mém regionu teď spoléhají na Boží vůli a upevňují své lokální možnosti ve spolupráci s všemi ostatními kromě našeho nejstaršího a nejmocnějšího spojence," napsal Bandár bin Sultán.

"Dohoda způsobí pohromu na Blízkém východě, který už se nyní nachází v katastrofální situaci, přičemž Írán je významným hráčem, který se podílí na destabilizaci regionu," uvedl princ Bandár, který je synovcem saúdskoarabského krále Salmána.

Jak poznamenala agentura Reuters, není jasné, zda princ po svém odstoupení z funkce šéfa tajných služeb hraje i nadále nějakou roli v tvorbě saúdskoarabské politiky.

Tagy: Írán zahraničí dohoda s Íránem

Zdroje: ČTK