Japonsko štědře přispěje na boj s Islámským státem

- Aktuality autor: str

Japonsko slíbilo zemím Blízkého východu nevojenskou pomoc ve výši 2,5 miliardy dolarů (v přepočtu 603 miliard korun). Státům, které čelí ozbrojencům Islámského státu, navíc věnuje 200 milionů dolarů (4,8 miliardy korun), jak oznámil japonský premiér Šinzó Abe v Egyptě, kde zahájil své blízkovýchodní turné. 

Boj s Islámským státem je komplikovaný, nákladný a dlouhý

Boj s Islámským státem je komplikovaný, nákladný a dlouhý,zdroj: ThinkStock

Blízký východ představuje pro Japonskou ekonomiku strategického partnera. Dováží z něj značné množství nerostných surovin a stabilita v okolí Perského zálivu je pro něj proto klíčová. "Jestliže dovolíme, aby se v této oblasti šířil terorismus nebo zbraně hromadného ničení, ztráta, kterou svět utrpí, bude nezměřitelná," prohlásil Abe.

Finanční prostředky věnované státům ohroženým IS budou určeny především k budování lidských kapacit a infrastruktury. První část nevojenské pomoci poputuje zemím zaplaveným syrskými uprchlíky, kterých má být ke konci roku přes čtyři miliony. 

Egyptu poskytne Japonsko půjčky ve výši 350 milionů dolarů na projekty týkající se budování letiště a elektrické sítě. Do Egypta přivezl šéf japonské vlády početnou delegaci podnikatelů, kteří chtějí zlepšit ekonomickou spolupráci mezi zeměmi Blízkého východu a Japonskem. Šinzó Abe byl naposledy na Blízkém východě v roce 2006. V plánu má ještě návštěvu Jordánska, Izraele, Západního břehu a Libanonu.

Tagy: Egypt Japonsko Blízký východ Islámský stát mezinárodní politika japonská politika

Zdroje: ČTK