Japonsko propustí čínské okupanty ze sporných ostrovů

- Aktuality autor: red

Japonsko je údajně rozhodnuto propustit v brzké době skupinu čínských aktivistů, kteří ve středu přistáli s rybářským člunem na sporném souostroví ve Východočínském moři, jež si nárokují Peking i Tokio. Tento krok by podle japonských úřadů mohl snížit stávající napětí mezi dvěma největšími asijskými ekonomikami.

Čtrnáct čínských nacionalistů z Hongkongu a z Macaa doplulo k ostrovům, které Japonci nazývají Senkaku a Číňané Tiao-jü-tchaj, symbolicky 15. srpna, tedy na výročí kapitulace Japonska na konci druhé světové války v roce 1945. Na jednom z ostrovů pětice Číňanů vztyčila rudou čínskou vlajku. Japonská pobřežní hlídka, jež souostroví střeží, pak celou skupinu zadržela.

Čína dnes vyzvala Japonsko k "okamžitému a bezpodmínečnému propuštění" čínských občanů. Japonská policie zadržované vyslechla. Japonská média uvedla, že Tokio má v úmyslu v brzké době aktivisty vypovědět zpět do jejich vlasti. Předpokládá se, že zadržovaní by mohli být na svobodě v pátek.

Souostroví spravuje Japonsko, ale nárok na něj si dělají i Čína a Tchaj-wan. Jedná se o neobydlený kus země, který je ale obklopen bohatými lovišti ryb. Okolní moře také podle předpokladů skrývá významné zásoby ropy a zemního plynu.

Spor o souostroví vyvolává napětí mezi oběma asijskými sousedy, jejichž vztahy jsou negativně poznamenány japonskou válečnou okupací většiny čínského území i nynějším soupeřením o nerostné zdroje a moc v regionu.

Tagy: Čína diktatura svinstvo upaleni genocida totalita holocaust

Zdroje: ČTK