Japonsko a Čína se setkaly na průlomové schůzce

- Aktuality autor: var

V Číně probíhá klíčový summitu Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC). V Pekingu se u této příležitosti sešli k průlomovému jednání japonský premiér Šinzó Abe a čínský prezident  Si Ťin-pching. Jde o první japonsko-čínskou schůzku na vrcholové úrovni po třech letech.

Japonský premiér Šinzó Abe

Japonský premiér Šinzó Abe,zdroj: Profimedia.cz

Udělali jsme první krok ke zlepšení vzájemných vztahů," řekl japonský premiér a vyjádřil naději, že se podaří "návrat k vzájemně prospěšným vztahům, založeným na společných strategických zájmech".

Schůzka je průlom, který by mohl ukončit roztržku dvou největších asijských ekonomik, vyvolanou územními a historickými spory. 

Neobydlené ostrovy, které kontroluje Japonsko a nazývá je Senkaku, zatímco Peking jim říká Tiao-jü, jsou předmětem dlouholetého sporu. Obě země v poslední době vysílaly do oblasti hlídková letadla a lodě, což vyvolalo obavy, že by spor mohl přerůst ve vojenský střet mezi druhou a třetí ekonomikou světa. 

Vztahy mezi Čínou a Japonskem navíc kalí návštěvy japonských politiků v tokijské svatyni Jasukuni, kterou zejména Číňané a Korejci považují za symbol někdejšího japonského militarismu. Je zde mezi 2,5 milionu padlých japonských vojáků uctíváno také 14 odsouzených válečných zločinců. Samotný Abe coby premiér tuto svatyni navštívil v roce 2013, čímž Čínu rozlítil. 

 

Obě strany se podle odborníků shodly na tom, že paralyzované diplomatické vztahy poškozují důležité ekonomické vazby a že kvůli nim hrozí nezamýšlený vojenský střet, do nějž by mohly být zataženy Spojené státy.

Tagy: Čína spory ekonomika Japonsko diplomacie Asie zahraniční politika zahraniční obchod

Zdroje: ČTK