Jak se symbolem Ameriky stal výrobce konzerv

MAGAZÍN - Magazín autor: Lukáš Strašík

Historie Strýčka Sama, jehož postava se stala symbolem Spojených států (a především jejích vlády), je stejně kuriózní, jako nesčetné karikatury, plakáty či masky, které jej zobrazují.

Asi nejznámější vyobrazení Strýčka Sama

Asi nejznámější vyobrazení Strýčka Sama , zdroj: Profimedia.cz

Jde o přísně (v propagandistických protiamerických karikaturách naopak směšně) vyhlížejícího mužíčka s bílou kozí bradkou, ve fráčku v národních barvách a s cylindrem, většinou vyzdobeným hvězdami a pruhy.

Dnes už samozřejmě není jasné, kdo jako první přišel se Strýčkem Samem jako s personifikací USA, je ale známo, odkud se vzalo maskotovo jméno. Vděčí za něj iniciálám US, které - jako majetek Spojených států - označovaly sudy s masem pro americké vojáky bojující v tak zvané druhé válce za nezávislost (1812-1815) proti Britům.

Písmena US ale nebyla jenom zkratkou pro United States, ale shodou okolností i iniciálami přezdívky jistého Samuela Wilsona, kterému se říkalo "Strýček Sam" (Uncle Sam). Wilson byl obchodníkem s masem z města Troy ve státě New York, který dodával proviant americké armádě.

Vojáci žertem říkali, že je "US" krmí hned dvakrát: Jednou jako Spojené státy, jednou jako Strýček Sam. A personifikace státu byla na světě. Obrázek Strýčka Sama se pak poprvé objevil v časopise Harper’s Weekly v prosinci 1861, vypadal ovšem o hodně jinak, než jak si ho většinou představujeme dnes. A ani ten pozdější se skutečnému Samuelu Wilsonovi pranic nepodobá.

Už ses přihlásil do armády?

Dnes nejznámější podobu vtiskl maskotovi Thomas Nast v listopadu 1869 - rovněž v časopise Harper’s Weekly. Nast je mimochodem i autorem nejznámější podoby Santa Clause, republikánského slona a demokratického osla. Skutečnou popularitu si ale postavička Strýčka Sama získala až za první světové války díky světoznámému náborovému plakátu od Jamese Montgomeryho Flagga z roku 1917, na němž zamračený Strýček Sam v národních barvách, s uhrančivým pohledem a namířeným ukazovákem vyzývá ke vstupu do americké armády.

Jakkoli je tato kresba ikonická, je třeba připomenout, že nápad nebyl nový, ale byl obšlehnutý od britského kreslíře Alfreda Leeteho, který už v roce 1914 vyhotovil náborový plakát, kde stejným gestem láká rekruty britský ministr války lord Horatio Kitchener.

Mobilizační plakát se Strýčkem Samem se pak znovu osvědčil i ve druhé světové válce a během let se dočkal nejen řady napodobenin (inspirovala se i Rudá armáda), ale i parodií.

V září 1961 pak americký Kongres povýšil figurku na národní symbol a deklaroval, že Samu Wilsonovi z Troy ve státě New York přísluší čest být 'otcem' Strýčka Sama, trvalého národního symbolu americké síly a ideálů. Na památku tohoto muže se v USA od roku 1989 z rozhodnutí Kongresu slaví 13. září jako den Strýčka Sama (Uncle Sam Day) – na den narození Samuela Wilsona v roce 1766.

Tyto oficiální pocty samozřejmě nijak nezabránily firmám ani karikaturistům v tom, aby si proslulého maskota dle potřeby upravovali pro propagaci nebo naopak pro kritiku Spojených států. Kdo si třeba pamatuje ještě předlistopadové rádoby politické kreslené vtipy z Dikobrazu nebo Rudého práva, jistě si vzpomíná, že se to tam hanlivými obrázky Strýčka Sama jen hemžilo.

Jako komická postavička a ztělesnění USA figuruje chudák Sam v politických karikaturách dodnes, byť ho v nich poslední dobou (přinejmenším dočasně) nahradil mnohem vděčnější a srandovnější objekt – Donald Trump.

Tagy: zahraničí Spojené státy propaganda zajímavosti a kuriozity dějiny a fakta

Zdroje: vlastní,PM