MAGAZÍN 10. 12. 2015 11:35 - Magazín
Kontroverzní kandidát do Bílého domu Donald Trump a s ním zástupy amerických islamofobů a odpůrců přistěhovalectví nebudou mít radost. Socha svobody, americký symbol demokracie a svobody, byla inspirovaná arabskou ženou.
Titulka NY Daily News s Donaldem Trumpem, který usekává hlavu Soše Svobody,zdroj: Repro NY Daily News
Každý správný Američan ví, že obří ženskou sochu s pochodní v jedné ruce a americkou deklarací nezávislosti v druhé, dostaly nově vzniklé Státy od Francie. Že její konstrukci má na svědomí autor Eiffelovy věže Gustave Eiffel a že autorem sochy jako takové je sochař Frédéric Auguste Bartholdi. A že 205tunový kolos Francouzi předali Američanům v roce 1886...
Málokdo ale tuší, že socha je vlastně recyklát, protože původně měla stát úplně jinde - v muslimském Egyptě. Dějinami amerického symbolu se zabývá mnoho historiků jak na vlastní pěst, tak pod hlavičkou vládou financovaného výzkumného a vzdělávacího Smithsonova institutu.
A právě její vědci se podívali ještě dál za francouzskou přátelskou nabídku obří ženštiny. Její "otec" Bartholdi odjel v letech 1855 a 1856 do Egypta, kde se zamiloval do gigantických kolosů, které chrání hrobky faraonů.
Jak uvádí americký National Park Service, pod který správa Sochy svobody spadá, vypěstoval si zde "vášeň pro rozsáhlé veřejné památky a kolosální konstrukce".
V Egyptě neuspěl, socha byla moc drahá
Zužitkovat to chtěl, když egyptská vláda vypsala v roce 1869 architektonickou soutěž na maják vedle Suezského průplavu. Tehdy jí představil návrh obří sochy zahalené arabské ženy v rouchu s planoucí pochodní v ruce. Nazval ji "Egypt přináší světlo do Asie".
"Socha zahalené vesničanky měla být vysoká 26 metrů a její podstavec měl dosahovat výšky 14,5 metru," říká autor několika knih o soše Barry Moreno.
"Bartholdi vytvořil sérii skic. Socha se v nich postupně z gigantické vesničanky a arabské rolnice vyvíjela až v kolosální bohyni," doplňuje ho jeho kolega Edvard Berenson.
Jenže umělec měl smůlu, Egypťany finančně zruinovala výstavba kanálu, a proto Bartholdiho návrh považovala za příliš nákladný a odmítla ho.
Francouz se ale nevzdal a když přijel zpět do vlasti, svůj návrh oprášil, lehce upravil v západním duchu, přejmenoval z "Egypt přináší světlo do Asie" na "Svoboda je osvícením světa" a úspěšně ho vnutil Paříži jako dárek pro Spojené státy.
Tagy: New York zahraničí Spojené státy zajímavosti a kuriozity umění a kultura americká společnost dějiny a fakta
Zdroje: Vlastní
13. 12. 2019 10:58 - Magazín - 0
Návštěvníci pražských vánočních trhů se mohou cítit bezpečně. Stánky s trdelníky, svařákem, klobásami a dalšími vánočními dobrotami a zbytečným harampádím jsou přece obehnané betonovými zátarasy, takže teroristé v rozjetých autech nemají šanci. Opravdu nemají? více
12. 12. 2019 23:28 - Zprávy - 0
Premiér Boris Johnson dovedl britské konzervativce k impozantnímu volebnímu vítězství, nejvýraznějšímu od dob 'Železné lady' Margaret Thatcherové. Z výsledku vyplývá, že brexit bude – s dohodou, která nese jeho pečeť. více
12. 12. 2019 19:27 - Komentáře - 0
Trikolóra Václava Klause mladšího pokračuje ve svém tažení, na jehož konci může být celkem silnou vládní stranou. Už teď je proto užitečné sledovat, jaké návrhy její předseda předkládá v Poslanecké sněmovně. A může nakonec Klaus mladší udělat z Andreje Babiše hrdinu občanské společnosti? více
11. 12. 2019 23:49 - Magazín - 0
Roberto Escobar, bratr výrazně známějšího drogového barona Pabla Escobara, na sebe rád strhává pozornost. Momentálně se vytasil se svérázným plánem na porážku společnosti Apple. Pohoří stejně jako v případě střetu s Elonem Muskem nebo Donaldem Trumpem? více
poslední komentáře | vstup do diskuze (celkem 0 příspěvků)