Dnes je pátek 3. února 2023., Svátek má Blažej
Počasí dnes 5°C Občasný déšť se sněhem

Žena, která neznala strach - ani na křídlech letadel

Žena, která neznala strach - ani na křídlech letadel
Lillian Boyerová v roce 1922 | zdroj: Wikipedia.org

Lillian Boyerová činila věci, z nichž se tajil dech. I nyní, u sledování téměř sto let starých filmů, běhá člověku z jejích akrobatických výkonů mráz po zádech. Jako by naprosto postrádala pud sebezáchovy - a zároveň si své působení v extrémní branži velice užívala.

Tato nekonvenční Američanka počátkem 20. let pracovala jako servírka, tedy v povolání veskrze obyčejném. Měla však patrně dobrodružnou povahu a toužila létat. Když jí jednou zákazník nabídl, zda se nechce proletět jako pasažérka, neváhala. Už při druhém letu pak prý vylezla na křídlo a odstartovala svou kariéru, kterou podpořil pětiměsíční výcvik pod vedením bývalého válečného pilota a leteckého akrobata Billyho Brocka.

zdroj: youtube.com

Lillian pak dělala ve vzduchu doslova psí kusy. Kromě prostého pohybu na křídlech předváděla stoj na hlavě, držela se jen za kotníky - a zvedala přihlížejícím tlak na téměř 350 představeních, která během osmi let absolvovala.

Mimochodem, jednou z oblíbených akrobacií byl i přestup z jedoucího auta na letadlo pomocí lanového žebříku. Jejím královským kouskem pak bylo, když visela ve vzduchu zavěšená za zuby. Ne nadarmo jí říkali "císařovna nebes". Padákem si pak tato dáma seskočila celkem sedmatřicetkrát.

Všechno to přežila. Skončila v roce 1929 v důsledku zákona, který podobným riskantním skopičinám nepřál. "Nevím, zda jsem postrádala dostatek zdravého rozumu, každopádně jsem se nikdy nebála," komentovala později svou neobvyklou kariéru.

zdroj: youtube.com

Lillian Boyerová zemřela jako 88letá paní přesně před třiceti lety - 1. února 1989.

Zdroje:
YouTube.com, Vlastní, Wikipedia.org