Dnes je sobota 28. ledna 2023., Svátek má Otýlie
Počasí dnes -4°C Zataženo

Jak ruská policie rozehnala demonstraci sněhuláků

Jak ruská policie rozehnala demonstraci sněhuláků
Demonstrace sněhuláků ve vesnici Začačje | zdroj: VK.com

Ruská policie je nekompromisní. Když má za úkol rozehnat demonstraci, nekouká napravo nalevo a rozkaz splní. I kdyby demonstrovali jen sněhuláci.

Svůj nápad zorganizovat tento týden demonstraci čtyř sněhuláků ve vesnici Začačje v Archangelské oblasti na severu Ruska musela aktivistka Jelena Kalininová vysvětlovat policii. Sněhuláky Kalininová postavila před svým domem u cesty. Podle snímků zveřejněných na jejím účtu na sociální síti VKontaktě (ZDE) na ně pak pověsila transparenty s nápisy "Pryč s carem!", "Vovo, mezi námi je konec", "Je to naše země!!!" a "Mír chaloupkám, válku zámkům", tedy hesla narážející na ruského prezidenta Vladimira Putina a nedávno zveřejněnou zprávu Fondu boje s korupcí, podle níž Putin vlastní u Černého moře honosnou rezidenci.

Mimochodem - video Alexeje Navalného nazvané "Palác pro Putina", kde kritik Kremlu na základě vyšetřování svého týmu tvrdí, že ruskému prezidentovi patří honosná rezidence u Černého moře (TADY), už má na YouTube přes 102 milionů zhlédnutí.

"Postavila jsem u sebe před domem na kraji cesty tři krasavce a holku sněhulku. Pak jsem si šla vyměnit rukavice. Jaké bylo moje překvapení, když jsem vyšla ven - moji chráněnci ožili a začali mluvit. U každého se objevil plakát. Nezacpala jsem jim pusu. Jen ať se vyjadřují, je to jejich právo. Další den ráno přijela policie," popsala Kalininová svoji performanci.

Aktivistka upřesnila, že místní policisté se sice chovali slušně a sněhuláky nerozbořili, ale shora dostali příkaz, aby z nich sundali transparenty. Kalininová navíc musela jet na policejní oddělení, kde strávila asi půl hodiny, demonstrace pro ni ale neměla za následek zápis v rejstříku. Aktivistka také podotkla, že jen díky zásahu policie se informace o demonstraci sněhuláků roznesla. Hrozilo totiž, že se o ní dozvědí jen sousedé z vesnice a lidé, kteří sledují její účet na sociální síti.

Už minulý víkend se demonstrace za propuštění opozičního vůdce Navalného konaly ve více než stovce ruských měst, což ukazuje na narůstající hněv vůči Kremlu. Podle agentury AP k nespokojenosti přispěla právě i informace o Putinově luxusní rezidenci vystavěné u Černého moře, k níž se však šéf Kremlu nehlásí. Ruské bezpečnostní síly použily proti demonstrantům sílu a podle nevládního portálu OVD-Info, jenž se zabývá monitoringem policejních zásahů, zatkly bezmála 4000 osob.

Zdroje: