Dnes je sobota 4. února 2023., Svátek má Jarmila
Počasí dnes 3°C Sněhové přeháňky

Jak dal Jančura Babišovi košem, aneb námluvy pro krajské volby 2016

Jak dal Jančura Babišovi košem, aneb námluvy pro krajské volby 2016
Radim Jančura se na politiku cítí ještě mladý | zdroj: Profimedia

Politické strany už pomalu shánějí lídry pro krajské volby, které proběhnou v příštím roce. Největší boj se očekává mezi ČSSD a hnutím ANO. Šéf hnutí Andrej Babiš jako v předcházejících volbách vsází hlavně na slavné tváře z oblasti byznysu. Jedním z oslovených kandidátů na jihomoravského hejtmana byl i podnikatel Radim Vančura. Ten ale kandidaturu odmítl. 

Nabídku kandidovat za ANO, dostal Vančura přímo od Babiše. „Do politiky půjdu, až když mi bude třeba šedesát. Do té doby musím pracovat,“ reagoval na nabídku majitel Student Agency.  Hnutí proto dál hledá osobnost, která by se postavila lídrovi sociální demokracie Michalu Haškovi, který v jihomoravském kraji bude znovu kandidovat.

Babiš už s kandidaturou do krajských voleb údajně oslovil i ředitele Koh-i-nooru Vlastislava Břízu, který by měl v jižních Čechách svést boj o hejtmanské křeslo se sociálním demokratem Jiřím Zimolou.  V Moravskoslezském kraji má být lídrem za ANO rektor Vysoké báňské školy Ivo Vondrák. „Mohu potvrdit, že jsem tuto nabídku dostal. Pravdou je, že rozvoj regionu vnímám jako prioritu a rozvojem univerzity se k němu snažím maximálně přispět,“ řekl Vondrák.

Za přípravu krajských voleb je v hnutí ANO odpovědný brněnský primátor Petr Vokřál. „Dávám dohromady koncept, jak volby připravit. Lídry však zatím ještě nemáme ani na jižní Moravě,“ přiznává Vokřál. 

Lídry pro krajské volby nemají ani opoziční strany ODS a TOP09, které by v některých krajích chtěly mít společnou kandidátku. „Nebudeme uzavírat koalice na celostátní úrovni, ale budeme hledat řešení v regionech, kde společně dosáhneme nejlepšího výsledku. Je jisté, že TOP 09 je náš nejbližší spojenec,“ uvedl nedávno předseda ODS Petr Fiala. 

Zdroje:
Právo