Dnes je sobota 28. ledna 2023., Svátek má Otýlie
Počasí dnes -4°C Zataženo

Jaceňuk se stal znovu premiérem. Ukrajincům slíbil těžký rok

Jaceňuk se stal znovu premiérem. Ukrajincům slíbil těžký rok
Arsenij Jaceňuk s Petrem Porošenkem | zdroj: Profimedia

Ukrajinskou vládu dál povede premiér Arsenij Jaceňuk. Jeho jmenování provázelo v parlamentu takřka divadelní představení. Ukrajincům staronový premiér rovnou slíbil těžký rok 2015. 

O navržení Jaceňuka požádalo prezidenta Petra Porošenka pět frakcí. "Ústava dává prezidentu 15 dní, aby se rozhodl ohledně kandidáta, kterého navrhne na premiéra. Za stávající situace mi stačí 15 vteřin," zažertoval během zasedání parlamentu nejvyšší představitel země a obratem navrhl Jaceňuka na premiérskou funkci.

Slíbil zároveň, že Ukrajina do Evropské unie vstoupí. Právě odmítnutí asociační dohody vyvolalo před rokem protesty, které připravily o prezidentské křeslo Viktora Janukovyče a vydláždily Porošenkovi a Jaceňukovi cestu k moci. Do unie ale ukrajinská vláda, která se označuje za prozápadní, zas až tak moc nespěchá. "Začínáme na tom pracovat, abychom za pět let byli připraveni podat žádost o členství v EU," oznámil prezident.

Jaceňuk se pak během svého projevu obrátil na Porošenka a prohlásil: "Pane prezidente, tady máte mou ruku, abychom uskutečnili vše, co jste zrovna oznámil z tribuny. Za vše, o čem jste mluvil během svého vystoupení, neseme zodpovědnost společně."

 Staronový premiér rovnou předeslal, že Ukrajinu čeká těžký rok, a připomněl, že země je ve válce. "Čelíme vnější agresi, přesněji řečeno ruské vojenské invazi, která není ničím jiným, než útok na naši územní celistvost a nezávislost, pokus zničit Ukrajinu," zdůraznil Jaceňuk.

A v duchu na západě Ukrajiny populárního nacionalismu prohlásil, že Ukrajince si nikdo nikdy nepodrobí. "Lze bojovat s armádou a možná nad ní i zvítězit, ale nikdy nebude možné porazit ukrajinský národ,“ dodal premiér.

Jeho vládní koalice pojmenovaná jako 'Evropská Ukrajina' má v 450členném parlamentu pohodlnou většinu 302 hlasů. Tvoří ji Blok Petra Porošenka, Jaceňukova Lidová fronta, Radikální strana, Svépomoc a Baťkivščyna Julije Tymošenkové. 

Zdroje:
UNIAN